Life360’ın da müşteri konum bilgilerini sattığı ortaya çıktıLife360

Apple AirTag gibi takip aksesuarları satan Tile’ın sahibi olan Life360 firmasının da müşteri konumlarını sattığı ortaya çıktı.

Türkiye’de de aktif olarak kullanılan “Life360 – Aile Konum, GPS Telefon Takipuygulamasının arkasındaki isim bugün kötü bir haberle gündemde yer alıyor. The Markup tarafından ortaya çıkarıldığı kadarıyla firma uzun bir süredir müşterilerinin kayıt altına aldığı hassas konum bilgilerini başka firmalara satıyormuş.

Bilmeyenler olabilir ancak uzun yıllardır böyle büyük bir pazar bulunuyor. Konum gibi çok değerli olan veriler, bazı şirketler tarafından satılıyor, bunları birçok farklı amaç için kullanan onlarca başka firma bulunuyor. Bu firmalar satın aldıkları verileri, nereye gidip ne yaptığınız üzerine kurulan özelleştirilmiş reklamlar başta olmak birçok farklı konuda aktif olarak kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Life360 bu olay sonrasında büyük kullanıcı kaybedebilir

Global olarak tam 33 milyon kullanıcısı bulunan firma, yukarıda bahsettiğimiz uygulaması ile direkt olarak aile üzerine odaklanıyor. Yani Life360’ın ana uygulaması ile çocuklar bile takip ediliyor ve bunların verileri de başka firmalara satılmış durumda. Bu durum elbette çok kötü görünüyor ve büyük tepki çekiyor. Bu konuda yasal olarak bir adım atılıp atılmayacağını ise hep birlikte göreceğiz.

Tile’ı satın alma sürecini tam olarak 2022 yılında tamamlayacak firmanın, Tile’ın cihazları üzerinden veri satmayacağı açıklanıyor. Buna inanmayanlar bulunurken, “veri satma” konusunda sadece Life360’ın suçlu olmadığını belirtelim. Yani başka firmalar da bu tarz işlemlerde bulunuyor, özellikle ücretsiz servisler gelirlerini reklam dışında veri satarak kazanıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın tek kafa üstü kablosuz kulaklık modeli ile tanışın

Read More