LG TV modelleri için de NFT desteği geldiLG NFT

Türkçe karşılığı geçtiğimiz aylarda Nitelikli Fikri Tapu olarak belirlenen NFT için LG tarafı da büyük bir adım attı.

Samsung sonrasında bir diğer Güney Kore merkezli teknoloji devi LG akıllı televizyon modellerine NFT desteği getirdiğini duyurdu. Bu destek kapsamında kişiler sahibi oldukları NFT’leri LG TV’lerinde görüntüleyebilecek ve direkt olarak televizyonlarında NFT satın alarak başkasına satabilecek. Süreç ilk aşamada sadece ABD’de yaşayan LG TV sahiplerine (webOS 5.0 ve üstü işletim sistemine sahip modeller) özel olacak. Aktarıldığı kadarıyla bu altyapı özelinde kurulan özel uygulamada (Art Lab) LG’nin kendi ürettiği satın alınabilir NFT içerikleri de bulunacak.

LG, televizyonlarına NFT desteği getirdi ancak bunda çok geç kaldı. Çünkü geçtiğimiz aylarda yapılan son analizlere göre NFT pazarı inanılmaz daralmış durumda. Opensea gibi NFT’lerin satışı için kullanılan uygulamaların indirme ve kullanım oranları da büyük oranda düştü. Bu durum elbette NFT’lerin tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor.

Ancak yaşanan bazı hırsızlıklar ve değer kayıpları üzerinden ilk patlamanın bir daha görülmesi şimdilik pek de olası durmuyor. Şu an NFT’leri daha çok öne çıkaran isimler sadece büyük teknoloji firmaları. Özellikle sanatçılar, tasarımcılar ve fotoğrafçılar arasında çok yaygın olan NFT’ler için resmi destek veren başka firmalar yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneğin Twitter’a NFT profil fotoğrafları koyulabiliyor. Samsung, akıllı televizyonlarını bir NFT merkezi haline getirmek istiyorMeta ise NFT’ler için Instagram ve Facebook özelinde çıkış gerçekleştirmiş durumda. Bu adımların NFT’leri tekrardan öne çıkarı çıkarmayacağını ise zaman gösterecek.

Halen tam olarak hâkim olmayanlar için NFT kavramının Twitter tarafından verilen temel özeti şöyle: “NFT’ler (Non-Fungible Tokens’ın kısaltması) bir blok zincirinde (herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı) depolanan ve sahiplik kanıtı bulunan, sanat eseri gibi, benzersiz dijital öğelerdir.”

LG ve NFT adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More