Lexus, Türkiye’de 2021 yılını rekor satışla kapattığını duyurdu

Avrupa ve Türkiye’de büyüme yakalamayı başaran Lexus, tedarik problemlerine rağmen 2020 yılının verilerini yakaladı.

Toyota’nın premium segmenteki otomobil üreticisi Lexus, tedarik krizine rağmen büyüme yakalamayı başaranlardan birisi oldu. Avrupa pazarıyla birlikte Türkiye’de de çok ciddi büyüme göstererek satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 62 artıran Lexus, tüm zamanların en yüksek toplam satışına ulaştı. Hem perakende satışlar hem de filo satışlarında yüksek satış adetleri elde eden Japon üretici, Türkiye’deki büyümesine devam etti. Markanın geçtiğimiz yıl Türkiye’de 232 adet otomobil sattığını bu noktada belirtmekte fayda var. Lexus, 2021 yılı boyunca Avrupa’da da satışlarını yüzde 2 oranında artırdı. Böylece premium segmentte pazar payını yüzde 2’den 0,3 puanlık bir büyüme ile yüzde 2.3’lük seviyesine çekti. Bu değer markanın 2020 yılında yakaladığı seviye ile aynı.

Lexus büyüme rakamlarından öne çıkanlar

Markanın paylaştığı verilerde en yüksek büyüme, LC Convertible sonrası satışları yüzde 53 artan LC coupe ile geldi. Lexus’un amiral gemisi sedan modeli LS ise yüzde 46 büyüme gerçekleştirerek dikkat çekti. Lexus’un ilk tam elektrikli modeli UX 300e’nin gelmesiyle birlikte UX ürün gamı da yüzde 25 ile etkileyici bir artış kaydetti. Bununla birlikte ES sedan modelinin satışlarının da yüzde 19 arttığını görüyoruz.

Avrupa’da Lexus satışlarının yüzde 87’lik kısmının SUV modellerden gelmesi özellikle konuşulması gerekenler arasında. Buna göre 21 bin 144 adet UX, 19 bin 493 adet NX ve 18 bin 346 adet RX satışı gerçekleştirildi. Batı Avrupa’da Lexus’un hibritler dahil elektrik motorlu araç payı ise yüzde 96 seviyelerinde oldu. 2005’te ilk Lexus hibrit modeli RX 400h’yi pazara sunulmasının ardından Avrupa’da yarım milyondan fazla elektrik motorlu araç satışı gerçekleştirilmiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NX, Mart 2022’de Türkiye’de

Rapor içerisinde markanın 2022 hazırlıkları da paylaşıldı. Bu kapsamda yeni nesil NX, Türkiye’de Mart 2022’den itibaren satışa sunulacak ve bu model Lexus satışlarında Avrupa başta olmak üzere Türkiye’de de önemli bir yere sahip olacak. Lexus markası adına yeni bir dönemin kapılarını açan tamamen yeni NX ile birlikte aynı zamanda Lexus’un ilk plug-in hibrit modeli de satışa sunulacak.
Lexus, 2022’nin ilk yarısında elektrikli araç platformu üzerine yapılan ilk tam elektriklisi olan RZ 450e’nin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Marka, 2025’e kadar en az 20 yeni veya yenilenmiş modelle birlikte lansmanlarını sürdürmeye hazırlanıyor.

Read More