Küresel olarak en çok satan elektrikli otomobil modelleriElektrikli otomobil LOG Tasarım

Üçüncü çeyrek itibarıyla küresel olarak en çok satan elektrikli otomobil modelleri açıklandı. En çok satan araç sürpriz olmadı.

Counterpoint’in araştırma sonuçlarına göre ciddi şekilde büyüme gösteren 2022’nin üçüncü çeyreğinde en çok elektrikli otomobil satan firma Çin merkezli BYD Auto oldu. Firma pazarın yüzde 19,7’sini eline geçirdi. İkinci sırada yüzde 12,6 pazar payı ile ABD merkezli Tesla, üçüncü sırada yüzde 4,7 pazar payı ile bir başka Çin merkezli firma Wuling, dördüncü sırada yüzde 4,3 pazar payı ile Almanya merkezli Volkswagen, beşinci sırada ise yüzde 3,2 pazar payı ile yine Çin merkezli GAC Group karşımıza çıktı. Peki en çok satan elektrikli otomobil modelleri hangileri oldu?

Counterpoint’in verilerine göre 2022’nin üçüncü çeyreğinde açık ara farkla en çok Tesla Model Y satıldı. Model Y’nin özellikle Tesla Almanya fabrikası sonrasında Avrupa’daki satışları büyük oranda arttı. İkinci sırada Wuling firmasının ufak boyutlu bir modeli, üçüncü sırada BYD Song modeli, dördüncü sırada ise Tesla Model 3 karşımıza çıktı. Listenin devamını BYD firmasının elektrikli araçları domine ederken, en çok satan 10 araç listesine Volkswagen sadece ID.4 modelini sokabildi.

Daha önce The Federal Motor Transport Authority tarafından paylaşılan resmi verilerde Tesla Model Y, eylül ayında Almanya’da en çok satan otomobil modeli olmuştu. Hatırlamak adına eylül ayında 9.846 adet Model Y satıldı. Tesla Model 3’ün satış rakamı ise 3.878 adet seviyesinde listelendi. Eylül ayında Almanya’da 7.095 adet Volkswagen Golf, 5.887 adet Volkswagen Tiguan, 4.517 adet Fiat 500 ve 4.139 adet Opel Corsa satışı gerçekleştirilmiş. Listenin devamı ise hemen aşağıda yer alıyor:

Tesla, üçüncü çeyrekte 365 binden fazla otomobil üretti, bu elektrikli otomobilleri 343 binden fazla müşteriye ulaştırıldı. Bu rakamlar ile kendi çeyrek rekorunu kıran firma, artık üretim konusunda eskiye oranla çok daha iyi durumda bulunuyor. Bunun arkasında ABD, Almanya ve Çin merkezli kurulan fabrikaların etkisi bulunuyor. Firma artık çok daha geniş bir skalada, yeni üretim teknikleri ile hızlı şekilde otomobil üretimi gerçekleştiriyor.

En çok satan elektrikli otomobil modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobili

Read More