Küresel kripto ATM büyümesi 2. çeyrekte arttı mı azaldı mı?


Kurulu kripto para ATM’lerinin büyüme oranı, çoğu dijital varlığın değerini etkileyen genel bir piyasa satışlarının ortasında 2022’de düştü.

Küresel kripto ATM büyümesi 2. çeyrekte arttı mı azaldı mı?

2022’nin ilk çeyreği ile 2022’nin ikinci çeyreği arasında, yeni küresel kripto ATM kurulumlarının sayısı 2.362’den 1.600 makineye %32.26 düştü. 

Yılın başında 34.370 kripto ATM varken, 1. çeyreğin sonunda bu rakam 36.732 makineye ulaştı. Coin ATM Radar verilerine göre 2. çeyreğin sonunda 37.642 kurulu ATM vardı.

Küresel kripto ATM kurulumları. Kaynak: Coin ATM Radarı

Kurulumlar, piyasadaki düzeltmenin ortasında düştü

Kripto ATM kurulumları, kısmen 2022’de düşen pazarın yükselen değeri nedeniyle 2021’de hızlandı. Örneğin, Bitcoin, geçen yıl Kasım ayında tüm zamanların en yüksek fiyatı olan neredeyse 68.000 $’dan %70 düştü. Varlık, fiyatını 20.000 doların üzerinde tutmak için mücadele ediyor.

İlginç bir şekilde, 2022’nin ikinci çeyreği, Bitcoin’in on yıldan fazla bir süredir en kötü performanslarından birini kaydettiğini gördü. Finans analizleri ile bilinen Finbold tarafından bildirildiği üzere Bitcoin, çeyrek boyunca neredeyse %56 oranında değer kaybetti.  

Sonuç olarak, pazardaki erime, kripto ile ilgili bazı işletmelerin operasyonlarını yeniden düzenlemelerine katkıda bulundu. Çeşitli kuruluşlar, gelecekteki olası bir piyasa rallisini bekleyen operasyonları duraklatmak ve planlarını yeniden yapılandırmak zorunda kaldı. 

Genel olarak, kripto ATM’leri ana akımda farklı varlıkların benimsenmesine katkıda bulunuyor. Bununla birlikte, ATM işlemlerinin yalnızca yatırımcıların fiat para birimine karşı kripto para satın almasına yardımcı olduğunu, ancak genel likiditeyi etkilemediğini belirtmekte fayda var.

Read More

Yorum yapın