Kripto para vurgunları 2021’de %81 artarak rekor kırdı!


Chainalysis tarafından yayınlanan yeni rakamlara göre, kripto para dolandırıcılığı için gişe rekorları kıran bir yıl daha oldu. 2021’de kurbanlardan 7,7 milyar dolardan fazla kripto para çalındı ​​- bu, bir önceki yıla göre %81’lik bir artış demek. Artış, bu yıl daha önce hiç olmadığı kadar yüksek, bu da kripto para birimlerine olan ilgiyi açıkça gösteriyor diyebiliriz.

Chainalysis, 2021 rakamlarında bir diğer büyük faktörün de 1,1 milyar dolar dolandıran bir Ponzi şeması olan Finiko’nun varlığı olduğunu söylüyor. Dolandırıcılık, “kripto para biriminin sürekli benimsenmesine yönelik en büyük tehditlerden biri” olmaya devam etse de, blok zinciri istihbarat şirketi, iyimser olmak için nedenler olduğunu öne sürüyor.

Kripto para vurgunları 2021’de %81 artarak rekor kırdı!

kripto para

Dolandırıcılık adreslerine yapılan mevduat sayısı 4,1 milyona düştü, bu da 2020’de görülen 10,7 milyonun yarısından daha az. Bu, bu yıl daha az kişinin dolandırıcılığa yakalandığını gösteriyor. Bu başlı başına iyi bir haber olsa da, her kurbandan alınan ortalama miktarın önemli ölçüde arttığı anlamına geliyor.

2021’de şaşırtıcı bir şekilde 3.300 finansal dolandırıcılık gerçekleşti, bu da adreslerinin fon almaya devam ettiği anlamına geliyordu. Buna karşılık, bu rakam 2020’de sadece 2.052 idi.  Chainalysis: “Kripto para ekosisteminin en heyecan verici, yenilikçi alanlarından biri ve erken benimseyenler için açıkça büyük fırsatlar var. Ancak alanın yeniliği ve birçok yatırımcının göreceli deneyimsizliği, kötü aktörler tarafından dolandırıcılık fırsatları için birinci sınıf bir manzara sunuyor. Potansiyel yeni kullanıcılar yeni projelere güvenemeyeceklerini hissetmezlerse DeFi’nin büyümesinin devam etmesi zor olacak, bu nedenle kripto para birimindeki güvenilir bilgi kaynaklarının – etkileyiciler, medya kuruluşları veya proje katılımcıları gibi- yeni kullanıcıların anlamalarına yardımcı olması önemli” ifadelerine yer verdi.

Read More

Yorum yapın