Kripto milyarderlerinin serveti tükeniyor! Kurtarıcı Bitcoin mi?


Son birkaç hafta boyunca, kripto piyasasında birçok yatırımcının servetinin büyük ölçüde düşmesine neden olan önemli bir satış oldu. En önemlisi ise, Bitcoin üzerine önemli bahisler koyan Winklevoss ikizleri ve diğer kripto para patronları.

Kripto milyarderlerinin serveti tükeniyor! Kurtarıcı Bitcoin mi?

Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre, yatırımcılar küresel ekonomik çalkantı ortasında daha riskli varlıklardan kaçarken kripto para devleri darbe aldı.

Bitcoin’in fiyatı son olarak 12 Mayıs Perşembe günü 27.787 $ seviyesinde işlem görüyordu; bu, önceki günün işlem seviyesine göre %4 ve Kasım ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.990 $’dan yaklaşık %63 düşüş gösterdi. 

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un net değeri bu hafta yaklaşık 2,2 milyar dolara düştü. Bu, kripto para piyasasının patladığı geçen yılın Kasım ayındaki yaklaşık 13,7 milyar dolardan önemli bir düşüş.

FTX kurucusu servetinin yarısını kaybetti

Mart ayından bu yana, kripto para borsası FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, kağıt üzerindeki servetinin yaklaşık yarısının buharlaştığını ve mevcut değerini yaklaşık 11,3 milyar dolara düşürdüğünü gördü. 

Ünlü Bitcoin savunucuları ve kripto para piyasası Gemini’nin kurucuları, Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşler, bireysel olarak toplam servetlerinin neredeyse yüzde 40’ına eşdeğer olan 2 milyar dolardan fazla kaybettiler.

Uçucu ticaret eğilimleri nedeniyle, Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimleri son aylarda yetkililerin dikkatini çekti. Günümüzde, kripto para fiyatlarındaki düşüşler, yatırımcıların risk iştahı azaldıkça, yüksek büyüme gösteren teknoloji stoklarındaki düşüşlerle birlikte hareket etti.

Armstrong’un kişisel serveti, aynı dönemde %80’den fazla azalan Coinbase’in hisseleriyle birlikte azaldı. Şirketin toplam hisselerinin yaklaşık yüzde on altısı Armstrong’a aittir. 

Coinbase’in hisse fiyatı, kripto para borsasının kullanıcılarına Coinbase’in iflas ilan etmek zorunda kalması durumunda kripto para varlıklarının değerinin risk altında olabileceği konusunda bir uyarı yayınlamasının ardından bu hafta önemli bir darbe aldı.

Read More

Yorum yapın