Kripto madencileri dikkat! Bitcoin tükeniyor! Sonrasında ne olacak?


Bir sonraki Bitcoin (BTC) halving etkinliği hakkında çevrimiçi sohbet yoğunlaşıyor ve bunun hakkında konuşanlar, kripto para birimi topluluğunun bu etkinliğin gerçekleşmesine sadece yaklaşık iki yılı olduğu için heyecanlı görünüyor, birçok yabancı bunun ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyor.

Kripto madencileri dikkat! Bitcoin tükeniyor! Sonrasında ne olacak?

Gerçekten de, 19 Nisan tarihli CoinMetrics ‘Ağın Durumu’ haber bültenine göre, Bitcoin dördüncü yarılanma etkinliğine veya blok ödüllerinde her 210.000 blokta veya dört yılda bir gerçekleşen dördüncü protokol tasarımlı %50 azalmaya yaklaşıyor.

Kaynak: CoinMetrics

Tahmine göre, bir sonraki yarılanma olayı, Bitcoin 840.000 bloğa ulaştığında, yani 4 Mayıs 2024 civarında gerçekleşecek. Bunun gerçekleşmesine yaklaşık 744 gün kaldığından, şu anda üçüncü ve dördüncü yarılanma olaylarının ortasındayız demektir.

Halving etkinlikleri önemlidir, çünkü madencilere Bitcoin madenciliği için verilen ödülleri azaltır, yani yeni işlemleri onaylamak ve yeni madeni paraları dolaşıma sokmak.

4 Mayıs 2024’te tam olarak ne olacak?

11 Mayıs 2020’deki üçüncü yarılanma olayını takip eden cari dönemde, madenciye oluşturulan her Bitcoin bloğu için 6.25 BTC’lik bir ücret veriliyor. Günlük ortalama 144 blok dikkate alındığında, bu şu anda günde yaklaşık 900 BTC’nin yayınlandığı ve ödüllendirildiği anlamına geliyor.

Bitcoin blok zincirinin tasarımıyla, dördüncü halving etkinliği bu ödülü ‘yarıya indirecek’ ve blok başına 3.125 BTC’ye indirecek. Blok günlük ortalaması kabaca aynı kalırsa, her gün yaklaşık 450 BTC çıkarılacağı anlamına gelir.

Read More

Yorum yapın