Kripto işlemlerine yeni vergi geliyor!


Bir Hint bakanlık paneli, kripto para birimi işlemlerine mal ve hizmet vergisi uygulama olasılığını araştırmak için önümüzdeki hafta bir araya gelecek.

Kripto işlemlerine vergi geliyor!

Bloomberg’in geçtiğimiz gün bildirdiğine göre, hem federal hükümetten hem de eyaletlerden maliye bakanlarından oluşan panel, sanal dijital varlıklardaki işlemleri daha etkin bir şekilde izlemek için vergi ağını genişletmeye çalışıyor.

Panel, Özellikle 28 Haziran’da başlayarak iki gün boyunca kuzey Hindistan’ın Chandigarh eyaletinde toplanacak.

Kişilere göre, panelin gelecek toplantıda bir oran belirleyeceği şüpheli; yine de %28 ile en yüksek vergi dilimine sokmak için görüşmeler yapılabilir.

Hindistan şu anda bile kripto gelirlerine %30 vergi uyguluyor

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ülkenin kripto pazarının büyüklüğünü ölçmek ve kullanıcıları izlemek amacıyla bu yılın başlarında sanal varlıkların transferinden elde edilen gelire %30 ve tüm kripto işlemlerinde kaynakta %1 vergi uyguladı. Bu adımın, kripto para birimi işlemlerinin yasallığı konusundaki şüpheleri ortadan kaldıracağına inanılıyordu.

Bununla birlikte, dijital para birimlerinin ürün veya hizmet olarak ele alınması gerekip gerekmediğine ilişkin bir açıklama olmaması ve yürürlükte bir düzenleyici yapı bulunmaması nedeniyle, dijital para birimlerine satış vergisinin uygulanması konusunda hala kesinlik bulunmamaktadır.

Kısıtlamaları düzenlemeye veya güçlendirmeye yönelik mevzuat şu anda federal hükümet tarafından hazırlanmaktadır, ancak bu tür varlıkların nasıl ele alınacağı konusunda küresel bir fikir birliğine varılana kadar kabul edilmesi olası değildir.

Read More

Yorum yapın