Keten lifi ile üretilen en hafif katlanabilir elektrikli bisiklet

Elektrikli bisiklet pazarında dikkat çekmeyi başaran en son model Hummingbird Flax oldu. Ürün kendi sınıfında dünyanın en hafifi.

Hummingbird Flax, diğer hafif elektrikli bisiklet modelleri gibi karbon fiber gövde üzerine kurulmuyor. Bunun yerine modelin kadrosu keten lifi kullanılarak üretilmiş. Açıklandığı kadarıyla keten lifi son dönemde karbon fibere alternatif olarak ulaşım sektöründe birçok alanda kendisine yer buluyor. Yeterli sağlamlık sunan materyal, elbette özel üretim teknikleri ile hazırlanıyor. Yapısı gereği çevreci sürdürülebilirlik odağı da bulunan bisiklet, firmanın açıklamasına göre 10 kg’lık bir ağırlığa sahip. Katlanabilir yapı sayesinde oldukça taşınabilir olan ve ufak jantlar üzerine kurulan bisiklet, arkaya konumlandırılan elektrik motoru ile 250W kadar güç getiriyor.

Yani aşırı güçlü olmayan Hummingbird Flax, 158 Wh gibi yine aşırı büyük olmayan bir pil paketi üzerine kuruluyor. Sadece pedal desteği veren yani motosiklet benzeri pedalsız kullanım sunmayan üretilen en hafif katlanabilir elektrikli bisiklet, açıklamaya göre 50 km kadar menzil ve maksimum 25 km/s hız getiriyor. Bu bisiklet sunulan değerler ile sadece gündelik kullanıma odaklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hummingbird Flax modelinin tek kötü yanı fiyatı oluyor. Bisikletin yurt dışı fiyatı 5 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Bu açıdan çok kısıtlı bir kitleye hitap eden ürün, ileride daha ucuz hale getirilebilir. Buna ek olarak ileride keten lifi temelli kadro üzerine kurulan başka seçenekler de çıkabilir.

En hafif katlanabilir elektrikli bisiklet yanında bu da ilginizi çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan inanılmaz televizyon: C Seed N1

Read More