Karşınızda tek şarjla 1.000km yol giden Mercedes: Vision EQXX

Bir süredir, Mercedes’in en verimli aracı sloganıyla internette sızıntılara konu olan Vision EQXX, sonunda kanlı canlı karşımıza çıktı.


Elektrikli araçlar için yapılan “geleceğin teknolojisi” yakıştırması artık oldukça demode. Bunun sebebi ise artık elektrikli araçların geleceğin değil bugünün teknolojisi olması ve her geçen gün biraz daha hayatımızın bir parçası haline gelmesi.

Bununla birlikte elektrikli otomobillerin halen en büyük handikapları düşük menzilleri. Bununla birlikte genel itibariyle kullanıcıların en çok kafasını karıştıran konuların başında gelen tek şarjla kat edilebilen yol mesafesi sorunu için de artık günden güne çözüme kavuşturuluyor diyebiliriz. Bu iddiamızın en önemli referansı ise tek şarjla 1.000km gidebilen Mercedes: Vision EQXX konseptinin resmen görücüye çıkmış olması.

Mercedes-Benz tarafından geliştirilen Vision EQXX konsepti, Mercedes’in şu ana kadar geliştirdiği en verimli otomobil olarak göze çarpıyor. Amaçlarını daha fazla batarya koyarak daha uzun menzilli araçlar üretmek yerine, daha az bataryayla daha uzun yol kat edebilen araçlar geliştirmek olarak ifade eden Mercedes-Benz yöneticileri, bunu başarmışa benziyor.

Mercedes-Benz EQS 450+ modelinde yer alan batarya paketiyle aynı kapasiteye sahip bir batarya paketi kullanılan Vision EQXX’de, batarya boyutu selefine göre tam %50 oranında küçültüldü. Bununla birlikte ağırlığı da %30 oranında hafifletilerek 500kg’ın altına (495kg) itildi.

Bataryadaki bu ciddi revizyon, aracın toplam ağırlığının da 1750kg seviyesinde kalmasına yardımcı oldu ki, bu ağırlık bu kadar yüksek menzilli bir araç için görülmemiş bir değer.

Tabi sadece batarya boyutunun revize edilmesi, aracın ağırlığının bu seviyelere düşürülmesi için yeterli değil. Bunun bilincinde olan Alman yöneticiler, aracın kapılarından tavanına, jantlarından iç mekanına kadar hemen her yerde hafif ama dayanıklı malzeme seçiminde bulundular.

Read More

Yorum yapın