Karşınızda her açısıyla dikkat çeken özel dizüstü: Dell XPS 13 Plus

Dell, CES 2022 fuarını es geçmedi ve birçok duyuru yaptı. Bunlar arasında en çok dikkat çeken ise Dell XPS 13 Plus oldu.

CES 2022’nin yıldızlarında Dell XPS 13 Plus, fuarda şimdiye kadar tanıtılan en şık dizüstü modellerinden oldu. Minimalist  yapıyı odak noktaya alan ürün, çok ince çerçeveli 13,4 inç 4K OLED ekranı ile göz alıcı bir görüntüleme deneyimi getiriyor. Üst kısmında Apple’ın artık kullanılmayan TouchBar’ını akıllara getiren dokunmatik kontrol butonları yer alan dizüstü, bakıldığı zaman bir touchpad taşımıyor gibi görünüyor. Ancak aslında üründe bir touchpad bulunuyor. Firma sade görünüm için sınırları kaldırmış.

Bu biraz alışkanlık süreci gerektiren ancak çok büyük bir sorun olmayacak touchpad tercihi, modeli çok daha dikkat çekici hale getiriyor. Gövdeye oranla büyük tercih edilen tuşlarına kadar farklılaşan XPS 13 Plus, gücünü Intel’in 12. jenerasyon işlemcilerden alıyor ve iki farklı renkte geliyor. Üzücü şekilde kulaklık girişi olmayan ürün için henüz fiyat verilmiyor. Ancak bu dizüstünün ucuz olması kesinlikle beklenmiyor.

Bu arada firma Dell XPS 13 Plus dışında başka duyurular da yaptı. Örneğin firmadan 4K wep kameraya sahip bir monitör geldi. Pandemi dönemine özel U3223QZ isimli model, Sony imzalı Stravis CMOS sensörüyle üst seviye görüntülü görüşme kalitesi getiriyor. Üründe tam olarak 31,5 inç 4K IPS panel yer alıyor.

Buna ek olarak Dell’in oyun markası Alienware de durmadı ve CES 2022’de Alienware 34 Curved QD-OLED Gaming Di monitörünü tanıttı. Quantum dot OLED paneli ile gerçek siyahlar, 175 Hz yenileme ve 0.1 ms tepki süresi sunan oyuncu monitörü, çok pahalı olacak fakat henüz net rakam verilmiyor.

Alienware’ın CES 2022’de bir eGPU (Masaüstü ekran kartı takılabilen, genelde dizüstüler için hazırlanan bir aracı kutu) duyurusu yaptığını da belirtelim. Şık tasarımını aşağıda görebileceğiniz Concept Polaris isimli bu ürün, tam boyutlu çok büyük ekran kartlarına destek veriyor ve yatay yanında dikey kullanım desteğini getiriyor. Gücünü çift tercih edilen AC adaptörden alan ürün, bağlantısı Thunderbolt 4 üzerinden sağlıyor. Sıvı soğutma ile serin kalan ürünün ne zaman çıkacağı ya da kaça satılacağı belli değil.

Firmanın bugün ses getiren bir ürünü de Alienware X14 oldu. Firmanın uzun zamandır hazırladığı ilk oyuna özel 14 inç dizüstü modeli, şirketin en ince oyuncu dizüstü ve Intel Core i7 ile GeForce RTX 3060 üzerine kuruluyor. 1.800 dolarlık başlangıç fiyatı olan modelin 1080P ekranında 144 Hz yenileme sunuluyor.

İlginizi Çekebilir: Kendi dengesini kurabilen elektrikli motosiklet

Read More