Kablosuz kulaklık tarafında Bluetooth LE Audio dönemi başlıyorBluetooth LE Audio LOG Tasarım

Kablosuz kulaklık tarafında esas olarak 2020 yılında duyurulan Bluetooth LE Audio dönemi yıl bitmeden başlıyor.

Daha önce ortaya çıkan bazı kanıtlara göre Android 13 işletim sistemi tarafında da tam olarak desteklenen Bluetooth LE Audio için bugün Bluetooth SIG beklenen açıklamayı yaptı. Normalde 2020 yılından tanıtılan ve 2020 sonunda çıkacak kablosuz kulaklıklarda destekleneceği açıklanan LE Audio, pandemi nedeniyle ciddi şekilde geriye atılmıştı. Fakat bu durum yeni standardı rafa kaldırmadı ve yeni dönemin artık 2022’nin sonuna doğru başlayacağı aktarıldı. Bluetooth LE Audio’nun temel özellikleri arasında daha düşük güç tüketimi, gelişmiş ses deneyimi için Çoklu Akış Ses desteği, sınırsız sayıda cihaza ses aktarma yeteneği ve fazlası yer alıyor.

Yüksek verimli LC3 kodeğini merkeze alan ve bu sayede ses kalitesinde hatırı sayılır bir artış getirecek olan standart, kâğıt üzerinde büyük görünüyor ve yeni nesil kablosuz kulaklıklar için heyecan yaratıyor. LE Audio için teknik özellikleri belirleyen SIG, son yıllardaki en büyük adımlardan birisini attıklarını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kablosuz kulaklıklar için başka önemli adımlar da atılıyor. Örneğin Qualcomm, geçtiğimiz aylarda tanıttığı aptX Lossless ile ses kalitesinde çıtayı yükselteceğinin müjdesini vermişti. AptX Lossless sayesinde Bluetooth üzerinden CD kalitesinde 16-bit, 44.1 kHz müzik keyif yaşanabileceği aktarıldı. Yeni format ile aptX (352kbps) ve aptX HD (576kbps) üzerine 1.2 Mbps maksimum bant genişliği ile çıkan Qualcomm, burada 990 kbps’lık Sony’nin LDAC’ını da geride bırakıyor.

Bluetooth LE Audio yanında bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü

Read More