John DeLorean’ın oğlu açıkladı; Üç tekerlekli DeLorean’a Taliban talip oldu

Üç tekerlekli DeLorean modelinin, Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban tarafından ilgi görmesi aracın tarihine yeni bir sayfa ekleyecek.

Otomobil dünyasına ilgisi olmayanların “Gelecek Dönüş” film serisiyle tanıdığı DeLorean DMC-12 kendi içerisinde film gibi bir hikaye barındırıyor. Kurucusu John DeLorean’ın çalkantılı iş hayatının merkezinde inanılması güç bir üretim macerası olan bu otomobil, döneminin ötesine geçen tasarımıyla unutulmazlar arasında. 1981 ile 1983 yılları arasında çok kısa bir süre üretilen modelin, üretimde kaldığı dönemden sonra bugün hala enterasan gelişmelerin merkezinde görüyor olmamız da kaderin bir cilvesi olsa gerek. 2005 yılında hayatını kaybeden John DeLorean’ın oğlu olduğunu söyleyen Ty DeLorean, babasının mirasını “kendi çapında” devam ettirmek istiyor. Bunun için Ekim 2021’de orijinal aracın tasarımını üç tekerlekli bir mikro araca aktararak o dönem adından söz ettiren Ty DeLorean’ın projesine sürpriz bir talip var. Araçla ilgili çalışmalarına devam eden Ty DeLorean, Taliban’ın aracı satın almak için kendisiyle iletişime geçtiğini söylemesi tekrar tüm dikkatleri bu projeye çevirdi.

“DeLorean bir barış sembolü olabilir”

Geçtiğimiz yıl içerisinde Afganistan’ın yönetimini tekrar eline alan Taliban, bugün hala eleştirilerin odağında. Ülkedeki gelişmeleri kaygıyla tüm dünya tarafından izlenirken, yönetimi eline alan grubun uygulamalarının uzun süre daha tartışılacağı aşikar. Üç tekerlekli DeLorean siparişiyle bambaşka bir noktadan radara giden Taliban’ın, Ty DeLorean’a aracı satın alma konusunda çok ciddi olduğuna dair mesaj verişi dikkat çekiyor. Taliban’dan aldığı mesajda, aracın çok beğenildiğinin ve merkezi yönetimin görevlileri tarafından kullanılcağına dair detaylar yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu talebin ardından açıklamalarda bulunan Ty DeLorean, Taliban’ın hayata geçirdiği uygulamaları desteklememesine rağmen aracının barış sürecinde bir sembol olabileceğine inanıyor. Bu araç üzerinden yerel yönetimin katı kurallarını esnetme konusunda görüşmeler yapılabileceği ve gerekli garantilerin verilmesi durumunda bir sembol olarak aracın Taliban’a verilebileceği de açıklamalarda dikkat çekiyor. DeLorean’ın açıklamalarına rağmen Taliban yönetimi ile diğer pek çok ülkede olduğu gibi Birleşik Krallık’ta da yasal bir ticari anlaşma söz konusu değil. Motor bölümünde 850cc’lik bir ünitenin konumlandırılığı mikro modelde uzak kumanda ile açılabilen orijinal kapı tasarımı dikkat çekiyor.

Read More