Jidu Robo-01; Çin merkezli akıllı otomobil dış dünya ile iletişim kuruyor [Video]Jidu Robo-01

Geely ortaklığıyla üretime taşınacak olan Jidu Robo-01, üzerindeki donanımlarıyla adeta bir teknoloji üssü olacak.

Otomobil üreticilerinin elektrik dalgasında geleceğe hazırlandığı son birkaç yılda ürün gamlarının radikal hızda dönüşüme uğradına tanıklık ediyoruz. 100 yılı aşkın tarihleriyle en köklü isimleri bile içerisine alan bu süreçte her marka için yeni bir meydan okuma söz konusu. Teknik niteliklerin belirli çerçevede şekillendiği günümüz teknolojilerinde rekabette sıyrılmak da her geçen gün zorlaşıyor. Çinli teknoloji devi Baidu’nun Geely ile gerçekleştirdiği ortaklıkla üretime taşıyacağı elektrikli otomobil modeli ise teknolojisiyle son dönemlerin en dikkat çekici isimlerinden olmaya aday. Adını aldığı minimal ve robotik çizgilerle fütürist bir karakter ortaya koyan Jidu Robo-01, 2023 yılında seri üretime geçirilme planlaları ışığında saatler önce sahneye çıkarıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jidu Robo-01 yapay zeka teknolojisini de taşıyor

Konsept olarak tanıtılmasına rağmen yüzde 90’a yakın yapısının seri üretimde korunacağı garanti edilen Robo-01 için paylaşılan ilk detaylar aracın teknolojik güçlerine odaklanıyor. Otonom sürüş teknolojisinin temellerini iki adet Nvidia Orin X çipten alacak olan modelde donanım olarak sınırların zorlandığını söylemek mümkün. Listede ön kaputa entegre iki adet lidar (3D modelleme odaklı), 5 milimetre radarlar, 12 adet ultrasonik radar ve 12 adet kamera dikkat çekiyor. Tüm bu donanımların bir arada işlev sergileyeceği otopilot ise teknoloji devi Baidu’nun Apollo sistemi altyapısında görevlerini gerçekleştirecek. Marka tarafından otonom sürüş sisteminin yetenekleri konusunda Tesla’yı işaret etmesi de beklentilerimiz artıran detaylardan.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robo-01 otonom sürüş teknolojisinin yanında yapay zeka teknolojisinin de temellerini taşıyor. Aracın farlarını efektif şekilde kullanmak için önemli bir yaklaşım sergileyen Jidu mühendisleri, bu bölümü dış dünya ile iletişim kurabilen bir şemaya dönüştürmüş durumda. Yayalara yol verme ve batarya yüzdesinin gösterimi gibi grafikleri ilk detaylarda görmek mümkün. Piksel tipinde tasarlanan ışıklandırma tasarımının çok daha zengin bilgi aktarımı yapma potansiyeli de söz konusu. Şimdilik motor ve batarya gibi altyapı elemanları hakkında bilgi paylaşılmayan Jidu Robo-01’in önümüzdeki yıl 30.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulması hedefleniyor. Çinli marka bu yıl içerisinde ikinci modelini de tanıtacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More