Jeep imzalı ilk elektrikli modelin görüntüleri resmi olarak paylaşıldı

Jeep elektrikli SUV

Önümüzdeki iki yıllık süreç içerisinde somut detaylarıyla göreceğimiz ilk elektrikli Jeep, şehirli karaktere yakın yapısıyla öne çıkıyor.

Fiat-Chrysler ve Peugeot-Citroen gruplarının birleşmesinden doğan Stellantis, saatler önce gerçekleştirdiği özel bir etkinlik kapsamında gelecek planlarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Grup çatısı altında olan tüm markaların 2030 yılından itibaren sadece elektrikli modeller satmak üzerine yola devam edeceğinin açıklandığı etkinlikte, 2038 yılı itibarıyla karbon nötr olma hedefi de dikkat çekiyor. Bu hedeflere yürüme tarafında önümüzdeki sekiz yıllık süreçte adeta bir elektrikli araç seferberliğine girişecek olan Stellantis markaları, 2030 yılına kadar farklı pazarlarda toplamda 75 adedi aşan yeni modelle karşımızda olacak. Grubun SUV tarafındaki köklü ismi olan Jeep için de geçerli olan bu dönüşümde, Amerika merkezli üreticinin ilk elektriklisinin görüntüleri etkinlik kapsamında paylaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk elektrikli Jeep, kompakt segmentte yola çıkacak

Grup CEO’su Carlos Tavares’in gerçekleştirdiği sunum sırasında karşımıza çıkan model, markanın ilk aşamada daha çok şehirli bir SUV odağına yöneldiğini ortaya koyuyor. Şimdilik herhangi bir teknik detayı paylaşılmayan modelin seri üretimdeki adı da bilinmeyen detaylar arasında. Tasarım tarafında Jeep’in ikonik ızgarasının pek çok elektrikli modelde gördüğümüz gibi kapalı formda revize edildiği modelde gövde renginden bağımsız tavan da dikkat çekiyor. e-CMP platformu üzerine inşa edilme ihtimali öne çıkan Jeep imzalı ilk elektrikli SUV için, Stellantis’in STLA platformu da masadaki yerini koruyor. Jeep’in halihazırdaki ürün gamı Hybrid motor versiyonlarıyla dönüşüme ayak uyduruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More