James Webb Uzay Teleskobu ile çekilmiş heyecan verici ilk renkli fotoğraf yakında geliyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA önderliğinde geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu, ilk renkli fotoğrafı ile gündemde.

10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu (James Webb Space Telescope), uzun süre önce Avrupa Uzay Ajansı ESA imzalı kargo roketi Ariane 5 kullanılarak Kourou, Fransız Guyanası merkezli Guyana Uzay Merkezi’nden uzaya gönderildi. Bir kızılötesi uzay teleskobu olan kısa adıyla JWST, bilim dünyası ve evrene bakış açımızı şekillendirecek olması adına büyük önem arz ediyor. JWST bu aralar yeniden gündemde çünkü 12 Temmuz tarihinde teleskop ile çekilmiş ilk tamamen renkli fotoğraf geliyor. İnsanoğlunun bu seviyede şimdiye kadar bakabildiğinden çok daha uzağa bakış attıracağı belirtilen JWST, hayranlık uyandırıcı bir sonucu karşımıza çıkaracak gibi görünüyor. Görsellik kadar bilimsel açıdan çok önemli olduğu söylenen fotoğraf üzerinden NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Webb’in neler yapabildiğini ve yapabileceklerini daha yeni anlamaya başlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

JWST’yi en son gündeme getiren ise mayıs ayında yaşandığı aktarılan korkutucu bir durum olmuştu. NASA araştırmacılarına göre önemli teleskoba beklenenden daha büyük bir mikro meteor çarptı ve görülür bir hasar bıraktı. Bu 18 farklı ayna segmentinden birisinde oluşan hasara rağmen JWST’nin sorunsuz olarak görevde kalmaya devam ettiği ve ileride de bir sorun yaşanmasının beklenmediği aktarıldı. Araştırmacılara göre bu durumdan dolayı sadece bazı düzeltmeler gerekecek ve bu durum çok büyük bir sorun olmayacak.

NASA’nın öncülüğünde 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak yürüttüğü bir proje olarak 30 yıllık emeğin sonucu olan JWST, sayıları 5 bini bulan ötegezegenler (Exoplanet) üzerinde potansiyel bir uzaylı yaşamı (Mikroorganizma gibi) tespit edebilir. James Webb Uzay Teleskobu’nun bunun için bakacağı ilk şey ise açıklandığı kadarıyla metan gazı olacak. Çünkü metan gazı ile potansiyel canlı yaşamı arasında eski canlı fosilleri vb. üzerinden önemli bir bağ bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

JWST, NASA’nın açıklamasına göre beklenenden daha fazla süre görevde kalacak. Bunun arkasında Ariane 5 ile yapılan çok hassas kalkış yer alıyor. Bu hassas kalkış sayesinde teleskobun birçok konumlandırma ateşlemesine ya da manevrasına gerek kalmadığı söyleniyor. Bunun sayesinde James Webb Uzay Teleskobu bünyesinde ilk hesaplardan daha fazla yakıt barındırıyor. Böylelikle de JWST’nin çalışma ömrü bilim insanlarına göre 10 yılı geçmiş durumda.

James Webb Uzay Teleskobu bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü

Read More