James Webb Uzay Teleskobu ile bu sefer Jüpiter görüntülendiJames Webb Uzay Teleskobu

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA önderliğinde geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen fotoğrafların sayısı artıyor.

10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu (James Webb Space Telescope), bilim dünyası ve evrene bakış açımızı şekillendirecek çalışmalarına başladı. Bu bağlamda biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda JWST ile çekilen ilk fotoğraflar yayınladı. Detaylarına burada yer verdiğimiz bu fotoğraflar ve fazlası çok ses getirirken, elbette ufuk açan başka fotoğraflar da geliyor. Bu sefer JWST ile Jüpiter’e odaklanıldı ve bunun sonucunda yukarıda görebileceğiniz fotoğraf ortaya çıktı. Bu fotoğrafta Jüpiter’in Satürn’e oranla çok daha silik yapıdaki halkaları, Kutup Auroraları ve Amalthea ile Adrastea isimleri verilen ufak uyduları gözler önüne seriliyor. Özel olarak işlenen fotoğraflar, spesifik olarak NIRCam’den geliyor ve söylendiği kadarıyla bilim insanlarına Jüpiter’i daha iyi anlama açısından önemli bir bakış açısı sağlıyor. Jüpiter hakkında daha fazla bilgiye direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

James Webb Space Telescope bundan önce de bir rekorun haberi ile ses getirmişti. JWST kullanılarak şimdiye kadarki en uzak galaksi keşfedildi. Şimdilik CEERS-93316 adı verilen bu galaksi, hesaplandığı kadarıyla Dünya’dan tam 35 milyar ışık yılı uzakta yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En önemli özellikleri arasında Hubble’dan daha uzağı görebiliyor olması olan ve bu konuda dikkat çekici keşiflere imza atmaya şimdiden başlayan JWSTçok büyük aynalar üzerine kuruluyor ve bu sayede daha fazla ışık yakalayabiliyor. Bu sayede insanoğlu artık hiç olmadığı kadar uzağa bakabiliyor.

-NASA, ESA, Jupiter ERS Takımı ve Judy Schmidt tarafından hazırlanan bir diğer Jüpiter fotoğrafı-

James Webb Uzay Teleskobu bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü

Read More