Jack Ma, Çinli fintech devi Ant Group’un kontrolünü devrediyor


Açık sözlü girişimci, şirketin yönetim kurulunda veya günlük operasyonlarda yer almamasına rağmen daha önce Ant’ta oy haklarının %50’sinden fazlasına sahipti. Ma’s, fintech devinde toplam %50,5 hisseye sahip olan bir avuç yatırım aracı aracılığıyla Ant Group’u etkiledi.

İleriye dönük olarak Ant, Ma ve diğer dokuz şirket yöneticisi ve çalışanının, birbirlerinden bağımsız olarak kullanmayı kabul ettikleri oy haklarına sahip olacağını söyledi. Reuters, şirketin hafta sonu duyurduğu değişiklikleri uygulamaya koymasının ardından Ma’nın Ant Group hisselerinin %6,2’sine sahip olacağını tahmin ediyor.

Jack Ma, Çinli fintech devi Ant Group’un kontrolünü devrediyor

2020’de, Ant’ın 34 milyar dolarlık rekor bir gelir elde etmesi beklenen ilk halka arzının planlanmasından kısa bir süre önce, Ma, Şanghay’da yaptığı bir konuşmada ülkenin bankalarını “devlete ait rehinci dükkanları” olarak adlandırdıktan sonra Çinli yetkililerin tepkisini çekmişti.

Çinli düzenleyiciler yaklaşan halka arzı engellemeye devam etti ve Ant’e işini küçültmesini emretti. Spesifik olarak, şirkete bir ödeme sağlayıcısı olarak özüne dönmesi emredildi. Bir yıl sonra yetkililer, Ma’nın diğer şirketi Alibaba’ya, şirketin tekelci olduğu iddia edilen uygulamalarına yönelik bir antitröst soruşturmasının ardından 2,8 milyar dolar para cezası verdi. Ma o zamandan beri kamu önüne çıkmaktan kaçınıyordu.

Read More

Yorum yapın