İyi seneler 2022: Elektrik ve Doğalgaz’a zam geldi!


Yeni yıla tüm dünya Corona pandemisi ile birlikte merhaba dedi. Pandemi etkisi ile geçen birkaç senenin ardından 2022 yılıda zamlarla tanıştığımız bir yıl olacak gibi duruyor.

2021 yılının son gününde Resmi Gazetede yayınlanan yazıya göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) ait bazı kararlara yer verildi. Buna göre ülkemizdeki iki önemli kaleme zam gelmiş oldu. Bu iki kalem ise Elektrik ve Doğalgaz…

Elektrik yüzde 130 zamlandı

Ülkemizde bir süre önce alınan kararlara göre artık elektrik faturalarında farklı tarifeler uygulanacaktı. Yasa haline gelen bu karar, meskenler adına 150 kWh ile sınırlı tutulmuş, bu değerin üstündeki veya altındaki kullanıcılar için farklı fiyatlandırmalar kararlaştırılmıştı. Alınan bu kararlara göre;

150 kWh tüketimi olan kullanıcıların en son fiyat olarak 1,37 lira / kWh olurken,

150 kWh üstü tüketimi olan kullanıcıların ise 2,06 lira / kWh olarak belirlendi.

Bu değerleri geçmiş yıla kıyas edersek bir ev için 1 kWh başına 0.91 kuruş olan bu rakam, yeni yıl ile birlikte 1,37 lira olmuş olacak. Şayet 150 kWh üstünde bir tüketime sahipseniz rakam gittikçe artıyor. 150 kWh üstünde olan kullanımlar için 2 lira gibi bir rakam üzerinden faturalandırma uygulanacak.

Evlerdeki Gaz’a da yüzde 25 zam geldi

Bir diğer zam kalemi ise doğalgaza uygulandı. Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ)’nin yaptığı yazılı açıklamaya göre, evlerde kullanılan doğal gaz için yüzde 25, elektrik üretimi için tüketilen doğal gaza ise yüzde 15, diğer abonelerin tüketimi içinde yüzde 50 oranında zam yapılmış oldu.

EPGİS’den yapılan açıklamalarda ise 1 Ocak 2022 yılı itibariyle benzin, motorin ve LPG’ye de zam gelmiş oldu. Bu zamların fiyatları ise benzin 0.61, motorin 1.29 ve LPG ise 0.78 oranında belirlendi.

Read More

Yorum yapın