İran’dan, Türkiye’ye doğalgaz akışı kesildi!


Türkiye’nin üç büyük doğalgaz tedarikçisinden biri İran. Ancak ortaya çıkan teknik bir arıza bildirilerek 10 gün süreyle Türkiye’ye gaz akışını kesildi. Bununla birlikte doğalgaz santralleri ve büyük ölçekli tüketicilere olan gaz akışı da azaltıldı. Yetkililer bu sürenin kısaltılmasıyla ilgili görüşmeleri sürdürüyor.  İran verilere göre geçen yıl ocak-ekim döneminde Türkiye’nin tükettiği doğalgazın yüzde 16’sını sağlamıştı. Ancak şimdi 10 gün süreyle doğalgaz akışı olmayacak.

İran’dan, Türkiye’ye doğalgaz akışı kesildi!

doğalgaz

BOTAŞ tarafından yapılan kamuoyu açıklamasında(*) şu ifadelere yer verildi:

Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir. Arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir. Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır. Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İran, teknik arızayı gerekçe göstererek 10 günlüğüne Türkiye’ye doğalgaz akışını kesti. Ancak gaz akışını azaltma talimatı ısıtma için yapılan kullanımı neyse ki üniversite ve hastaneleri kapsamayacak. 

Read More

Yorum yapın