IPS ekran mı daha iyi yoksa OLED ekran mı! Telefon almadan mutlaka okuyun!

IPS ve OLED karşılaştırması, ucuz ve pahalı telefonlar arasında ilginç bir karşılaştırmadır. OLED ve IPS ekranlar, günlük hayatta ekranı olan hemen hemen her yerde karşımıza çıkıyor. Bu iki ekran tipi arasındaki farkı görmek oldukça kolaydır.


OLED nedir?

OLED, Kodak şirketi tarafından geliştirilmiştir. Pil tüketiminin az ve ince olması cihazlarda kullanımını yaygınlaştırmıştır. Son tip diyot (LED) ailesi. “Organik Işık Yayan Cihaz” veya “Organik Işık Yayan Diyot” anlamına gelir.

Işık yayan ve iki elektrik elektrotu arasında uzanan bir dizi ince film organik katmandan oluşur. Ayrıca düşük moleküler ağırlıklı organik malzemelerden veya polimer bazlı malzemelerden (SM-OLED, PLED, LEP) oluşur.

LCD’den farklı olarak OLED paneller tek katmanlıdır. OLED panellerle birlikte parlak ve düşük güçlü ekranlar ortaya çıktı. OLED’lerin LCD ekranlar gibi arkadan aydınlatmaya ihtiyacı yoktur.

Bunun yerine, her piksel kendini aydınlatır. OLED paneller ise hem katlanabilir hem de düz ekran (FOLED) olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, OLED ekranlar siyah piksellerini kapattıklarından biraz daha iyi pil ömrüne sahiptir.

Read More

Yorum yapın