iPhone kullanıcıları dikkat! Daha fazla reklam görebilirsiniz!


Apple, iPhone‘unuza Haritalar, Kitaplar ve Podcast’ler dahil diğer Apple cihazlarınıza önceden yüklenmiş olarak gelen daha fazla uygulamaya reklam getirebilir. Tüm iPhone kullanıcılarını ilgilendiren bu gelişme can sıkıcı bazı reklamların artmasına sebep olabilir. Bloomberg’den Mark Gurman’ın bir raporuna göre Apple, Haritalar’da restoran, mağaza veya yakındaki diğer işletmeleri aradığınızda öneriler gösterebilen arama ağı reklamlarını dahili olarak test ediyor.

iPhone kullanıcıları dikkat! Daha fazla reklam görebilirsiniz!

apple

Apple zaten App Store’da benzer bir reklamcılık modeli uyguluyor. Gurman’ın belirttiği gibi, Haritalar’daki reklamlar, kullanıcılar belirli arama terimlerini girdiğinde arama sonuçlarının en üstünde görünmek için ödeme yapan işletmelerle aynı şekilde çalışacak. Gurman, Apple’ın yerel Podcast’lerine ve Kitap uygulamalarına da reklam sunabileceğini iddia ediyor. Bu da tabi ki iPhone kullanıcıları için performansta bir düşüklük anlamına gelebilir.

Bu, potansiyel olarak yayıncıların her uygulamanın içindeki alanlara reklam yerleştirmesine veya içeriklerinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için ödeme yapmasına olanak sağlayabilir. Tıpkı Haritalar gibi, Podcast’ler ve Kitaplar da şu anda reklamsız, ancak görünüşe göre bu durum değişecek.

Apple’ın App Store’da ve potansiyel olarak Haritalar, Podcast’ler ve Kitaplar’da daha fazla reklam alanı açma hamlesi, Apple’ın reklamcılık işini daha da genişletmek istediğinin sinyalini veriyor. Mayıs ayında, Insider’dan bir rapor, Apple’ın hizmetlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue’nun, Apple’ın hizmetler işini, akış ve reklamcılığa daha fazla dikkat çekmek için yeniden yapılandırmayı planladığını ortaya koydu.

Read More

Yorum yapın