iPhone cihazlarda Type-C zorunlu oluyor! Tek tip giriş kesinleşti


Avrupa Birliği yeni bir karara imza attı. Buna göre telefonlar dahil tüm elektronik cihazlarda USB Type-C girişini zorunlu olacak. Konuyla ilgili resmi düzenleme bugün onaylandı. 

Avrupa Birliği’nde uzun zamandır tartışma konusu olan bir konu nihayet netlik kazandı. Buna göre teknolojik cihazların tek tip girişe sahip olması zorunlu kılınacak. Avrupa Birliği yetkilileri, AB içinde satılacak tüm akıllı telefonlarda USB-C girişinin zorunlu olmasını gerektirecek düzenleme için anlaşmaya vardı.

iPhone cihazlarda Type-C zorunlu oluyor! Tek tip giriş kesinleşti

apple iphone

Yeni düzenleme ile akıllı telefonların yanı sıra tabletler, dijital kameralar, hoparlörler, taşınabilir oyun konsolları ve e-okuyucular gibi tüm elektronik cihazlar tek tip girişle şarj edilecek. Beklenen duyuru, Avrupa Parlamentosu İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komitesi tarafından bugün yayınlandı. 2024’ün sonbahar döneminden sonra çıkan tüm teknolojik cihazlarda artık USB-C girişi bulunacak.

Söz konusu düzenlemenin Avrupa Birliği Parlamentosu ve Konseyi tarafından onaylanması bekleniyor. Bu onayların da gelmesiyle birlikte Avrupa Parlamentosu, 2024’ün sonbahar döneminden itibaren tüm elektronik cihazların USB Type-C girişine sahip olmasını zorunlu kılacak.

Artık kullanıcılar farklı farklı kablolarla uğraşmak zorunda kalmayacak. Artık gereksiz yere farklı kabloların satın alınması ve kullanılması da gerekmeyecek. iPhone telefonlarında bugüne kadar yalnızca Lightning girişine yer veren Apple, artık bu uygulamayı değiştirmek zorunda kalacak.  

Read More

Yorum yapın