iPhone 15 ailesi için yeni bilgiler paylaşıldıiPhone 15 LOG Tasarım

2023’ün eylül ayında lanse edilecek ve dört modelden oluşacak iPhone 15 ailesi için bilgiler gelmeyi sürdürüyor.

15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Ultra isimlerine sahip dört farklı modelden oluşacak iPhone 15 ailesi, Mark Gurman’ın elde ettiği son bilgilere göre ortak olarak Dynamic Island‘a sahip olacak. Yani bu ekran çentiğinin yerini alan altyapı 15’lerde ailenin tüm üyelerinde bulunacak. iPhone 14’ler ile aynı ekran boyutlarını koruyacağı aktarılan telefonlardan 15 Pro ve 15 Ultra, paslanmaz çelik yerine daha sağlam titanyum çerçeve üzerine kurulacak. Daha önce konuşan bir başka analiste göre yeni seride en yüksek RAM miktarı 15 Pro ve 15 Ultra‘da olacak. İddia edildiği kadarıyla Apple telefonlarda 8 GB RAM‘e yer verecek. 15 ve 15 Plus ise 6 GB RAM‘e sahip olacak.

Mark Gurman, buton değişimi konusunu da yine gündeme getiriyor. 15 Pro ve 15 Ultra modellerindeki güç ile ses butonlarının katı hal formunu benimseyeceği aktarılıyor. Yani bu butonlar yeni cihazlarda artık normal bir fiziksel buton gibi olmayacak, direkt olarak dokunmayı algılayarak görev yapacak.

Buna benzer bir değişimi daha önce Touch ID butonlarında da gerçekleştiren teknoloji devi Apple, bu sayede daha uzun ömürlü / sağlam bir yapı kuracak. Standart fiziksel tuşların yerini alacak yeni altyapıda yanlara yerleştirilen özel titreşim motorları kullanılacak. Bu bağlamda 15 Pro ve 15 Ultra’da diğer cihazlardan daha fazla titreşim motoru olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Analiste göre 15 Pro ve 15 Ultra modellerinde, 3 nm A17 Bionic işlemciye yer verilecek. 15 ve 15 Plus ise iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’te kullanılan A16 Bionic işlemci üzerine kurulacak. Aktarıldığı kadarıyla yeni ailenin hepsinde USB-C portu olacak, sadece üst seviye iPhone 15 modellerinde USB-C üzerinden yüksek hızda aktarım yapılabilecek.

Gurman ayrıca 15 Pro ve 15 Ultra yanında 15 ile 15 Plus’ın da 48 megapiksel ana kameraya sahip olacağını iddia ediyor. Biliyorsunuz 48 megapiksel kamera şu an sadece iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde yer alıyor. Pu ek olarak 15 Ultra’da periskop kamera kullanılacağını da belirtiyor. Bu da uzun zamandır gündemde olan bilgiler arasında yer alıyor.

iPhone 15 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Read More