iPhone 14 serisinin trafik kazası algılama özelliği hayat kurtardı

iPhone 14 serisinde yer alan en önemli özelliklerden trafik kazası algılama altyapısı, yurt dışında hayat kurtardı.

iPhone 14 ailesindeki her telefonda hayati bir trafik kazası algılama özelliği yer alıyor. Apple bu özelliği kendisi şöyle açıklıyor: “Tüm modeller en çok ihtiyaç duyulan anda acil yardım sağlayabilen çığır açıcı güvenlik özellikleriyle birlikte geliyor. 256 G’ye kadar G kuvveti ölçümlerini algılayabilen yeni çift çekirdekli ivmeölçer ve yeni yüksek dinamik aralıklı jiroskop sayesinde, iPhone’daki Trafik Kazası Algılama özelliği şimdi ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor ve kullanıcı bilincini yitirdiğinde veya iPhone’una ulaşamadığında acil çağrı merkezini otomatik olarak arayabiliyor.

Bu özellikler; şimdi kabin basıncındaki değişiklikleri algılayabilen barometre, hız değişiklikleri için ek giriş sağlayan GPS ve ciddi trafik kazalarında tipik olarak duyulan yüksek gürültüleri tanıyabilen mikrofon gibi mevcut bileşenleri temel alıyor. Bir milyon saatten fazla gerçek sürüş ve trafik kazası kaydı verileriyle eğitilen Apple tasarımı gelişmiş hareket algoritmaları, daha da yüksek doğruluk sağlıyor.”

En son roller coaster üstünde amacı dışında çalıştığı için gündeme gelen özellik, bu sefer gerçek amacıyla karşımızda yer alıyor. Detaylarına burada yer verdiğimiz uydu üzerinden bağlantı özelliğiyle beraber çalışan sistem, ABD’de meydana gelen kötü bir trafik kazasının sonucu değiştirmeyi başardı. Yapılan açıklamaya göre kaza Kaliforniya’daki Angeles Ulusal Ormanı’nda bulunan Angeles Forest Otoyolu’nda meydana geldi ve bir araç dağın yamacından aşağıya kayarak yaklaşık 300 metrelik bir vadiye düştü. Araçtaki bir iPhone 14 modeli bu ciddi kazayı tespit etti ve hücresel sinyalin olmadığı konumda uydu üzerinden Acil SOS kullanılarak kurtarma ekiplerine bilgi sağlandı.

Söylendiği kadarıyla vadiye yuvarlanan araç içerisinde iki kişi yer alıyordu ve bu kişiler Montrose Araştırma ve Kurtarma Ekibi tarafından helikopter kullanılarak kurtarıldı. Yerel bir hastaneye götürülen yaralı iki kişinin tedavi altına alındığı belirtilirken, tüm kurtarma çalışmaları hemen aşağıda izleyebileceğiniz videoya kaydedildi.

Deputies, Fire Notified of Vehicle Over the Side Via iPhone Emergency Satellite Service

This afternoon at approximately 1:55 PM, @CVLASD received a call from the Apple emergency satellite service. The informant and another victim had been involved in a single vehicle accident pic.twitter.com/tFWGMU5h3V

— Montrose Search & Rescue Team (Ca.) (@MontroseSAR) December 14, 2022

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Trafik kazası algılama özelliği Apple Watch SE 2, Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra akıllı saat modellerinde de yer alıyor. Hatta teknoloji devi bu konuda şunu aktarıyor: “Trafik Kazası Algılama özelliği Apple Watch ile birlikte kullanıldığında her iki aygıtın benzersiz güçlü yönlerinden kusursuz şekilde yararlanarak kullanıcıların yardıma etkili bir şekilde ulaşmalarına imkân veriyor.

Ciddi bir trafik kazası algılandığında, kullanıcının yakınında bulunma olasılığı yüksek olan Apple Watch’ta acil çağrı merkezini arama arayüzü gösteriliyor. Ardından olabilecek en iyi bağlantı için erişim alanında bulunuyorsa iPhone üzerinden arama yapılıyor.”

iPhone 14 serisinin kaza algılama özelliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Read More