iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde RAM 8 GB’a çıkabiliriPhone 14 Pro LOG Konsept

Dört farklı modelden oluşacak ve eylül ayında lanse edilecek iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modelleri için bugün RAM bilgisi gündemde.

Tedarik süreçlerinden gelen bilgilere göre 2022’nin üst seviye iPhone’ları iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, bünyelerinde 8 GB RAM taşıyacak. Altta yer alan 14 ve 14 Max modellerinde ise 6 GB RAM kullanılacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Karşılaştırmak adına 13 mini ve 13 modellerinde 4 GB RAM bulunuyor. 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde ise 6 GB RAM yer alıyor. 13’lerde 12’ler ile aynı RAM miktarını kullanan Apple, bu yıl iPhone 14 Pro serisi ile sonunda çıtayı biraz daha yükseltiyor.

iPhone’ların RAM miktarları halen Android tarafına oranla düşük seviyede bulunuyor. Ancak iOS işletim sistemi Android’den farklı çalışıyor ve iPhone’lar başından beri her zaman daha az RAM ile akıcı şekilde görev yapıyor. Bu açıdan 8 GB RAM miktarı iPhone 14 Pro serisi için fazlasıyla yeterli gelecek.

Ancak sektörde 8 GB RAM’in yetmediği alanlar da var. Örneğin artık günümüzde 8 GB RAM’e sahip bir Mac ya da PC satın almamak gerekiyor. 8 GB RAM artık gerçek anlamda gündelik kullanım için dahi yetersiz gelmeye başladı ve artık minimum 16 GB, uzun vadeli ideal olaraksa 32 GB RAM tercih etmek gerekiyor.

Eğer oyuna özel bir PC toplamak istiyorsanız, 16 GB artık minimum RAM miktarı olmuş durumda. Bunu diyoruz çünkü geçtiğimiz günlerde sistem gereksinimleri açıklanan merak edilen yeni oyunlardan Elden Ring, en az 12 GB RAM istiyor. Oyun için tavsiye edilen RAM miktarı ise 16 GB seviyesinde bulunuyor.

iPhone 14 Pro içerisinde olmayacak Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi:

Read More