iPhone 14 Pro serisinde çentiğin yerini alacak yapı bu olabiliriPhone 14 Pro

Teknoloji devi Apple, eylül ayında tanıtılacak iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ile ekran çentiğini kaldıracak gibi görünüyor. Peki yerini ne alacak?

Yeni iPhone’lar halen bilmeyenler için “ekran delikli” iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max yanında 14 ve 14 Max modellerinden oluşuyor. Altta yer alan 14 ve 14 Max modellerinde Pro’lardan farklı olarak ekran deliği yerine çentik kullanılacağı aktarılırken, yeni seride sadece 14 modelinde 60 Hz OLED ekran olacak yorumları geliyor. Kaynaklara göre diğer üç modelde de 120 Hz OLED ekrana yer verilecek. Peki bu bahsi geçen ekran deliği nasıl olacak? Ortaya çıkan en son tasarım aşağıda yer alıyor. Bu üretim sürecinden sızdırıldığı aktarılan tasarım, çentiğin yerine bir nokta şeklinde delik ile pil şeklinde deliğin geleceğini gösteriyor.

Oldukça büyük olduğu görülen bu kombinasyon, ekranda çentik kadar bir bölümü işgal edecek gibi duruyor. Bu durum şimdilik biraz tepki çekiyor çekiyor çünkü kişiler sürekli olarak daha fazla ekran alanı istiyor.

Bu çiftli delik sisteminde tam olarak selfie kamerası ile Face ID yüz tanıma sistemine gücünü verecek TrueDepth kamera sisteminin donanımları yer alıyor. Apple henüz ekran altı kamera kullanmıyor çünkü bu teknoloji halen tam olarak oturmuş değil.

Peki yeni aile hakkında başka neler biliyoruz? iPhone 14 ailesi söylendiği kadarıyla Qualcomm imzalı Snapdragon X65 modem birimleri üzerine kurulacak ve bu birimler TSMC’nin 6 nm üretim sürecinden çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yeni üretim sistemi sayesinde donanımların boyut olarak küçüleceği ve aynı zamanda daha verimli olacağı aktarılıyor. 5G ve Wi-Fi 6E destekli bu yeni modem birimi, verimli yapısı sayesinde iPhone 14’lerin pil ömrünü halihazırda iyi seviyede yer alan iPhone 13’lerden daha iyi hale getirecek.

Telefonlar hakkında geçtiğimiz ay içerisinde de bazı RAM detayları gündeme gelmişti. Buna göre iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modelleri bünyelerinde 8 GB RAM taşıyacak. Altta yer alan 14 ve 14 Max modellerinde ise 6 GB RAM kullanılacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Karşılaştırmak adına 13 mini ve 13 modellerinde 4 GB RAM bulunuyor. 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde ise 6 GB RAM yer alıyor.

iPhone 14 Pro detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More