iPhone 14 için yeni hamle! Fiyatları etkileyecek mi?


Teknoloji devi Apple, yaşanan pandemi krizinin ardından üretim noktalarını çeşitlendirerek Çin’e olan bağlılığını da azaltma durumuna gitti. Hedef doğrultusunda ilerleyen Apple, geçtiğimiz haftalarda tanıttığı iPhone 14 modelini yeni bir ülkede daha üretime sokuyor.

Hindistan’da üretime girdi

Apple, 2017 yılından bu yana Hindistan’da yerel olarak akıllı telefon üretiyor. Ancak bu yıla kadar iPhone üreticisi, eski nesil telefonların üretimi için Hindistan’daki tesisleri kullanmıştı. Şirket bu yıldan itibaren ise yeni nesil modellerini de Hindistan’da üretmeye başladı. Yapılan açıklamaya göre iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri ülkede üretilmeye başladı.

Şirketin küresel ortağı Foxconn, cihazı Chennai yakınlarındaki Sriperumbudur tesisinde üretiyor. Yerel olarak üretilen iPhone modelleri bu yıl içerisinde ülkede satışa sunulacak. Apple ilerleyen dönemde Hindistan’daki üretimi de artırmayı planlıyor.

2025 yılına kadar büyük hedef

Hindistan’ın ilerleyen dönemde küresel bir iPhone üretim merkezi haline gelmesi bekleniyor. Bu yıl içerisinde toplam iPhone üretiminin yüzde 5’inin bu ülkede yapılması planlanırken, 2025 yılına gelindiğinde ise bu oranın yüzde 25’e çıkması bekleniyor.

Apple için karlı oldu

Hindistan, son dönemde yaptığı atılımlarla birlikte Apple’ın üretim ortakları Foxconn ve Wistron şirketlerinin ülkeye yatırım yapmasını sağladı. Ülke, sahip olduğu bol miktarda işgücü kaynağı ve rekabetçi işgücü maliyeti ile üreticiler için oldukça kârlı bir bölge hâline geldi.

Read More

Yorum yapın