iPhone 14 ailesi hakkında birçok yeni bilgi sızdırıldıiPhone 14 LOG Konsept / Can Tunçer

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 modelleri için bu sefer birçok farklı konuda bilgiler verildi.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu telefonlar için Twitter’dan doğruluk payı yüksek yeni bilgiler geldi. Bu bilgiler arasında ilk olarak sunulacak renkler yer aldı. Kaynağa göre 14 ve 14 Max modelleri “Yeşil, Mor, Mavi, Siyah, Beyaz ve Kırmızı” renklerde hazırlanıyor. 14 Pro ve 14 Pro Max modelleri ise “Yeşil, Mor, Gümüş, Altın ve Grafit” renklerde yolda bulunuyor. “Pro” modeller için “titanyum” gövdeyi test eden ancak bundan daha sonra vazgeçtiği aktarılan Apple, telefonlarda kablolu olarak maksimum 30W şarj sunacak. Yani firma bu yıl da hızlı şarj konusunda Android tarafının gerisinde kalacak.

iPhone 14 ailesindeki MagSafe bağlantı mıknatıslarını güçlendirdiği aktarılan teknoloji devi, Pro modellere 5 nm üretim sürecinden çıkacak A16 Bionic işlemci ile güç verecek. Pro olmayan yeni iPhone’larda ise mevcut A15 Bionic işlemci kullanılacak. Pro versiyonlara detaylarına burada yer verdiğimiz her zaman açık ekran özelliğini de koyacak olan Apple, kaynağa göre bu modu yerleşik olarak açık tutmayacak. Özelliğin “Ekran Ayarları” içerisinde açılması gerekecek.

iPhone 14 ailesinin depolama seçeneklerini iPhone 13’ler ile aynı tutacak denilen Apple, yukarıdaki bilgileri veren kaynağa göre telefonların önünde çizilmelere karşı oldukça dayanıklı Gorilla Glass Victus cam kullanacak. Modellerde ayrı zamanda ters kablosuz şarj için donanımsal desteğin olacağı da aktarılıyor. Ancak bunun iOS 16.5 ya da sonrasında aktif edileceği belirtiliyor. Bu birçok Android telefonda olan destek sayesinde iPhone 14’lerin arkasında AirPods gibi ürünler şarj edilebilir hale getirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki yeni modeller kaça satılacak? Yeni modeller ile fiyat artışı görülebilir ve telefonlar 100 dolar kadar daha pahalı olabilir. Bir kaynak, aileye yeni katılacak 14 Max’in 999 dolarlık bir fiyata sahip olacağını söylüyor. 13’ün yerini alacak 14 için 899 dolar, 14 Pro için 1.099 dolar, 14 Pro Max içinse 1.199 dolarlık bir başlangıç fiyatı gündemde yer alıyor. Yeni gelen bilgilere göreyse Apple, iPhone 14 özelinde 799 dolarlık bir fiyat etiketinde karar kılmış durumda. Bunların elbette yüzde 100 kesin olmadığını belirtelim.

iPhone 14 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More