iPhone 13’ü küçük düşüren işlemci!


iPhone 13’e doğrudan rakip olacak işlemci duyuruldu. Her ne kadar bu durum önümüzdeki yıl 2022’de gerçekleşecek olsa da bu işlemci özellikleri ile rakipten daha da öteye geçiyor.

Dimensity 9000 yüksek teknolojilerle beraber geliyor

Çinli markanın yeni işlemcisi, telefonları belirli açılardan bir adım öne geçirecek bazı özgün özelliklere sahip. Örneğin, Dimensity 9000 işlemcisi 320 megapiksel fotoğrafları destekleyecek, şu anda çeşitli şirketlerin amiral gemilerinde bile göremediğimiz bu çözünürlük çok uzak bir rakam. Ancak ilerde kamera lenslerinin gelişmesi ile bu işlemci telefon fotoğrafçılığını destekleyecek.

Elbette bu, firmanın kararı olduğu için yakında böyle güçlü bir kameraya sahip telefon göreceğimiz anlamına da gelmiyor. Ayrıca, bu teknoloji oldukça önemli bir fiyat artışı da gerektirecektir.

Beklendiği gibi, yeni MediaTek çipi, 5G ve WiFi 6E bağlantısıyla uyumlu olacak ve bu da uçsuz bucaksız bir bağlantı hızı sağlayacak. Öte yandan bu işlemci dünyada Bluetooth 5.3 desteğine sahip ilk işlemci olacak.

Bu özellik size hala küçük bir şey gibi geliyorsa, Dimensity 9000, 4nm çekirdekli ilk CPU olacak. Size bir fikir vermek gerekirse iPhone 13‘te 5nm teknolojili bir işlemci var.

Korkunç performans

Gelecekte bu çipe sahip olacak akıllı telefonlar, yapısı gereği güçlü performansın keyfini çıkaracak. Bunun nedeni, 3.05 GHz Cortex-X2 işlemciye, üç tane 2.85 GHz Cortex-A710 çekirdeğine ve dört 1.8 GHz Cortex-A510 çekirdeğine sahip olmasıdır. GPU ile ilgili olarak, oyun oynarken ışın izlemeyi destekleyecek 10 çekirdekli Mali-G710 kullanacak.

Şirket resmi bir paylaşım yapmadığı için bu MediaTek Dimensity 9000’ü kullanacak cihazları bilmek için henüz erken oluyor.

Aslında tahmini listede Xiaomi, Realme, Vivo, Samsung, Motorola, Oppo ve OnePlus gibi firmaları görebilirsiniz. Prensip olarak, bu işlemci ana rakiplerine kafa tutabilmek için doğdu, ancak bu CPU’nun özelliklerinin kendi yapısının söylediği kadar güçlü olup olmadığını doğrulamak için birkaç ay beklememiz gerekecek.

Read More

Yorum yapın