iPadOS 16 işletim sisteminin biraz gecikeceği doğrulandıiPadOS 16 Apple

Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’ın açıklaması doğru çıktı. Bugün iPadOS 16 işletim sisteminin biraz gecikeceği doğrulandı.

WWDC22 etkinliğinin önemli duyurularından olan tüm detaylarına burada yer verdiğimiz iPad’lere özel iPadOS 16 işletim sistemi, Apple tarafından yapılan resmî açıklamaya göre eylül değil ekim ayında yayınlanacak. Burada spesifik bir tarih vermeyen firma, sadece iPadOS 16’nın iOS 16’dan sonra çıkacağını aktarıyor. Bu gecikmenin arkasında işletim sisteminin en önemli yeniliği olan ve sadece M1’li iPad’lerde çalışan Stage Manager’ı daha iyi hale getirmek yer alıyor. Bu arada kısa süre önce Mark Gurman macOS Ventura’nın da eylül değil ekim ayında geleceğini belirtmişti. Uzun zamandır diğer sürümler ile beraber beta testleri devam eden iOS 16’daki geliştirme çalışmalarının ise çıkış özelinde bittiği aktarılıyor. Bu açıdan sürüm için kesin olarak çıkışın eylül ayında yapılacağı belirtiliyor.

“iPad en fazla çok yönlülük sunan aygıtımız. iPadOS 16 ile bu aygıtın yapabileceklerini daha da ileri götürmekten heyecan duyuyoruz.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürdü: 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“iPad’de multitasking deneyimini yepyeni bir boyuta taşıyan Stage Manager’ın yanı sıra, Mesajlar uygulamasıyla paylaşım ve iş birliği yapmanın yeni yolları, Safari, yeni Freeform uygulaması, Referans Modu ve Ekran Yakınlaştırma gibi profesyonel özellikler, tüm kullanıcıların iPad’de daha fazlasını yapmasına imkân sunuyor.” Apple’ın resmî açıklamasına göre yeni işletim sistemini tam olarak şu iPad’ler alacak:

  • -iPad Pro (Tüm modeller)
  • -iPad Air (3. nesil ve daha yeni modeller)
  • -iPad (5. nesil ve daha yeni modeller)
  • -iPad mini (5. nesil ve daha yeni modeller)

iPadOS 16 ve fazlası yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More