iPad tarafı büyüyor, Apple’dan 14 inç iPad Pro ve fazlası geliyor

Teknoloji devi Apple, daha önce de söylentileri çıktığı üzere iPad Pro tarafında ekran boyutunu büyütme konusunda planlar yapıyor.

Son gelen bilgilere göre Apple, 120 Hz mini-LED ekrana sahip bir 14,1 inç iPad Pro üzerinde çalışıyor ve bu modeli 2023’ün başında satışa sunmayı planlıyor. Şu an en üstte 12,9 inç iPad Pro sunan Apple, ortaya çıktığı kadarıyla gelecek için başka planlar da yapıyor. Firmanın 2023 yılında çıkarmak adına 15 inç ekrana sahip MacBook Air ve yine 2023 yılında çıkarmak adına 12 inç ekrana sahip MacBook üzerinde de çalıştığı aktarılıyor. Bu modellerin hepsinde (iPad Pro dahil) M2 ya da M2 Pro işlemcilerin kullanılacağı düşünülüyor. Burada özellikle 12 inç MacBook’un çok dikkat çekeceği düşünülüyor. Bu dizüstü iPad Pro modellerini yeterli bulmayan kişiler için çok iyi bir seçenek olabilir.

Bu arada Apple, 2024 itibarıyla iPad, 2025 itibarıyla ise MacBook tarafında OLED ekranlar kullanmaya da başlayacak. Bu tarihlere kadar gelecek ürünlerinde LCD ve LCD temelli Mini-LED ekranlara yer verecek firma, söylendiği kadarıyla OLED konusunda Çin merkezli BOE ve Güney Kore merkezli LG Display ile Samsung Display gibi tedarikçiler ile çalışacak. Bu iki önemli kategoriye OLED ekran getirme konusunda çok geç kalan ancak çok daha sağlam ve ucuz bir OLED panel beklediği aktarılan Apple, iPhone’larda ve Apple Watch’larda ise uzun zamandır OLED ekran kullanıyor.

Peki Apple’dan donanım tarafında 2022 özelinde şimdiye kadar neler geldi? Önümüzdeki dönem neler gelecek? Bu konuda ortaya çıkan son tablo aşağıda.

Mart ayı itibarıyla gelenler:

-Ufak ancak çok güçlü bilgisayar Mac Studio
-27 inç 5K gelişmiş monitör Studio Display
-5G desteğine sahip eski tasarımlı Yeni iPhone SE
-M1 işlemci taşıyan 5G’li Yeni iPad Air

Haziran ayı itibarıyla gelenler:

-M2 işlemcili Yeni MacBook Air
-M2 işlemcili Yeni 13 inç MacBook Pro

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 bitmeden gelmesi beklenenler:

-Sağlık özelliklerine sahip AirPods Pro 2
-iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 ve iPhone 14 Pro
-Apple Watch Series 8
-Yeni Apple Watch SE
-Sporculara / zorlu şartlara özel Apple Watch

2023 yılına kaldığı iddia edilen ancak 2022 ihtimali de bulunanlar:

-Apple silikon temelli iMac Pro
-Apple silikon temelli Mac Pro (Geleceği resmen duyuruldu ancak tarih verilmedi)
-M2 / M2 Pro işlemcili Mac mini
-Firmanın çok merak edilen ilk AR/VR başlığı

iPad Pro planları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More