iOS 16 işletim sistemi için ufak yeni bilgiler verildiiOS 16 LOG Tasarım

Teknoloji devi Apple, WWDC 2022 etkinliğinde karşımıza iOS 16 ile çıkacak. İşte bu sürüm için ufak tefek yeni bilgiler var.

Apple’ın yazılım / işletim sistemi odaklı WWDC 2022 (Worldwide Developers Conference) etkinliği 6-10 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Apple’ın WWDC 2022’de göstereceği en önemli işletim sistemi ise elbette iOS 16 olacak. Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan analist ve gazeteci Mark Gurman, sürüm hakkında bugün ufak detaylar paylaştı. Gurman, yeni sürüm ile büyük değişiklikler gelmeyeceğini bir kez daha hatırlattı. Bu açıdan beklentinin çok fazla yükseltilmemesi gereken işletim sistemi, henüz ne oldukları kesin değil ancak yeni etkileşim sistemleri taşıyabilir. Yani yeni sürüm kullanıma direkt etki edecek yeni kaydırma hareketleri ya da benzeri kullanım yenilikleri getirebilir. Gurman’a göre yeni sistem ile beraber yeni Apple uygulamaları gelebilir ya da mevcut Apple uygulamaları ciddi güncelleme alabilir. Buna ek olarak iOS 16 ile beraber dinamik araç takımları da hayatımıza girebilir.

Yeni iOS versiyonu hakkında ilk sağlam bilgileri de veren direkt olarak Mark Gurman olmuştu. Üzerinden geçmek adına analiste göre iOS 16’da tasarımsal olarak büyük bir değişiklik yer almayacak. Gurman, Apple’ın iOS 16’da özellikle bildirimler üzerine odaklanacağını aktarıyor. Buna ek olarak yeni sağlık takip özellikleri getireceği de belirtilen sürüm, 9to5Mac’e göre iOS 15 ile gelen “Odak” özelliğini daha da iyi hale getirecek. Söylendiği kadarıyla iOS 16 ile “Odak” altyapısında daha fazla kişiselleştirme / özelleştirme sunulacağı belirtiliyor.

iOS 16, söylendiği kadarıyla kaza algılama (Otomobil kazalarında otomatik haber verme odaklı) özelliğine sahip olacak ve Apple’ın ilk AR/VR başlığı için temel desteği getirecek. Sağlık uygulaması özelinde kadınlar için yeni sağlık özellikleri getirecek bilgisi verilen sürüm, uyku takibini de geliştirecek ve aynı zamanda ilaç takip özelliğini sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla bu özellik ile alınması gereken haplar / ilaçlar kamera ya da manuel olarak taranacak ve sisteme işlenecek. Sistem daha sonra girdiğiniz ilaç alma zamanlarınızı size bildirebilecek. Apple Music odağında da ciddi geliştirmeler taşıyacak bilgisi verilen iOS 16’nın, hemen her yeniliği iPad’lere özel versiyonu iPadOS 16’ya da gelecek. Bu sürümde farklı olarak en büyük yenilik, güncellenen çoklu pencere yönetim sistemi olacak.

Bu arada kaynaklar, iOS 16’ya bazı cihazların geçmeyeceği de gelen bilgiler arasında. Bu kesin değil ancak iOS 15’e geçen her iPhone, iOS 16’yı almayabilir. iOS 15 destek listesinin en sonunda cihazlar iOS 16 ile emekliye ayrılabilir. Bu konuda ortaya çıkan son listeye ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

iOS 16 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More