iOS 15.4 ile gelen “maskeli Face ID kullanımı” nasıl çalışıyor? [İzle]iOS 15.4 Face ID

Apple, kısa süre önce iOS 15.4 betasını yayınladı ve bununla beraber uzun zamandır beklenen maskeli Face ID kullanımı devreye alındı.

iPhone kullanıcıları maske taktıkları zaman Face ID’yi kullanamıyor çünkü yüz tanıma sistemi yüzün tamamını göremediği için giriş sağlamıyor. Bu konuda geçtiğimiz yıl bir adım atan ve kilit açma sürecine Apple Watch’ları dahil eden Apple, iOS 15.4 sürümüyle ise çok geç kalınmış faydalı bir süreci devreye alıyor. Yeni sürüm ile beraber kişiler maske takılıyken de Face ID’yi kullanabilecek. Bu yeni altyapıda yeni bir Face ID yüz taraması yapılacak ve burada spesifik olarak gözlere ve çevresine odaklanılacak.

Peki bu özellik iOS 15.4 betası içerisinde nasıl çalışıyor? Bunun cevabını veren ilk isimlerden birisi MacRumors oldu. Yukarıdaki videoyu yayınlayan kaynak, sistemi beta formunda deniyor ve sonuçtan çok memnun kalıyor. Bazı açılarda sorun yaşanıyor olmasına rağmen maske ile Face ID genel olarak problemsiz ve hepsinden önemlisi hızlı şekilde görev yapıyor.

Bu iOS 15.4 ile yolda olan sistem Apple’ın da açık olarak belirttiği üzere maskesiz Face ID’ye oranla daha az güvenli ancak sürece bir gözlük seçeneği de ekliyor. Bu da gözlük ile maske takan kişilerin taramasını daha iyi hale getiriyor. Ancak burada şimdilik güneş gözlüklerinin tam olarak çalışmadığı aktarılıyor. Maske ile kullanımda gözlerin mutlaka açık olması gerekiyor.

Şimdilik iPad Pro‘lar için iPadOS 15.4 ile sunulmayan ve iPhone tarafında da iOS 15.4 beta özelinde iPhone 12 ve üstüne destek veren altyapı, yüksek ihtimalle tam çıkışta Face ID’ye sahip her Apple ürünü için aktif edilecektir.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More