İnternet dünyasının yeni eğlencesi: “ChatGPT”ChatGPT LOG Tasarım

OpenAI tarafından geliştirilen ve sürekli olarak ses getiren gelişmiş yapay zekâ sistemi DALL-E’nin yanına ChatGPT eklendi.

Son dönemde birçok farklı rakip kazanan OpenAI imzalı DALL-E teknolojisi gelişmesini sürdürürken, firma bu aralar ChatGPT ile ses getiriyor. Direkt olarak buradan giriş yaparak kullanabileceğiniz ChatGPT, henüz prototip aşamasında ve doğal dili anlayarak doğal dilde yanıt verebilen bir yapay zekalı sohbet robotu olarak özetlenebilir. Sistem sorduğunuz sorulara ya da normal olarak yazdıklarınıza çok ilginç ve detaylı cevaplar verebiliyor, bunun için insan elinden çıkmış gibi görünen metinler üretilmesini sağlayan derin öğrenme temelli dil modeli GPT-3.5’i kullanıyor.

Dinamik yapısı sayesinde takip sorularını yanıtlayabilen, hatalarını kabul edebilen, yanlış önermelere itiraz edebilen ve uygunsuz talepleri reddedebilen sistem, bir hafızaya da sahip. Bu sayede ChatGPT ile gerçekleştirilen sohbetlerde daha önce söylediğiniz ve aldığınız cevaplar da değerlendirmeye alınıyor. Şimdilik test aşamasında olan altyapı, önümüzdeki yıl bir API olarak yazılım geliştiricilere satılacak. Geliştiriciler bu sohbet edilebilen botu isterlerse kendi yazılımları içerisine entegre edebilecek.

Türkçe dil desteği de olan ChatGPT ile yapılan gösterimlerden birisi hemen aşağıda yer alıyor. Ekşi Sözlük platformunun şu an ABD’de yaşayan kurucusu Sedat Kapanoğlu, sistemden yıllardır hayatımızda olan platformu hakkında bir şiir yazmasını istiyor ve sonuç hem İngilizce hem de Türkçe olarak aşağıda görebileceğiniz şekilde oluyor:

Turkce de destekliyor. godaminit. pic.twitter.com/g6OVHaKzFn

— tanaydin (@tanaydin_s) December 3, 2022

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki yine OpenAI imzalı DALL-E tam olarak neydi? Üzerinden bir kez daha geçmek adına bu teknoloji sayesinde yazılan basit cümleler ile gerçekçi tasarımlar / çizimler / fotoğraf oluşturabiliyor. Uzun zamandır üzerinde geliştirme yapılan ve son aşamada çok gerçekçi sonuçlar çıkarabilir hale gelen sistem, belirli fotoğraflar üzerine obje ekleyebilecek kapasiteye de sahip.

Aynı zamanda süreçte sadece yazarak fotoğraf üzerinde düzenleme yapmak da mümkün olabiliyor. Sistem bir cümle için sadece bir fotoğraf sonucu vermekle de yetinmiyor. Kişilerin karşısına birçok farklı varyasyon getiriyor. Sistem ayrıca artık kişilerin yüzlerini de değiştirebiliyor. Yazı ile yaratıcılık arasında bir bağ kuran etkileyici sistem DALL-E, sürekli olarak daha iyi hale getiriliyor, her tasarım sonrasında kendisini geliştiriyor. Gelecek için büyük imkanların kapısı aralayan sistem, geliştirilmeye devam ediliyor.

DALL-E ve ChatGPT yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More