İnternet devi Google, Rusya’da iflas sürecini başlattıGoogle

İnternet devi Google, Ukrayna işgali ile tüm dünyanın gündeminde kalmayı sürdüren Rusya merkezli iflas sürecini başlattı.

Rusya, aylar süren gelişmeler sonrasında Google’a verdiği yaklaşık 120 milyon dolarlık cezayı (YouTube içerikleri ile alakalı) alamamasının ardından şirketin Rusya’daki banka hesaplarına el koydu. Bu yüzden ülke içerisinde operasyon yapamaz ve çalışanlarının maaşlarını ödeyemez hale geldiklerini açıklayan internet devi, bundan dolayı ülkede iflas sürecini başlattı. Google, bu şaşırtan iflas kararına rağmen Gmail, Maps, Android ve Play Store gibi ücretsiz servislerinin Rusya’daki kullanıcılara normal şekilde hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı. Biliyorsunuz Rusya’nın Ukrayna işgaline tepki göstermek adına devreye alınan çok sayıda ambargo bulunuyor. Sadece ABD’li değil diğer birçok ülkedeki şirket Rusya’daki operasyonlarını sonlandırmış durumda. Artık ülkede Google tarafının ücretli hizmetleri de olmayacak ve bu durum birçok yerel şirket için ciddi sorunlar yaracak.

Rusya ile alakalı bundan önce Renault gelişmesi ses getirmişti. Daha önce yapılan yaptırımlar kapsamında Rusya’daki fabrikasında üretimi durdurma kararı alan firma, geçtiğimiz günlerde uzun zamandır masada yer alan bir gelişmenin resmi duyurusunu yaptı. Fransız üretici, Rusya fabrikasını / operasyonunu yüzde 100 olarak ülkeye (Spesifik olarak Moskova şehir yönetimine) sattı ya da diğer bir deyişle bıraktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket aynı zamanda yerel otomobil üreticisi Avtovaz’daki payını da devretmek zorunda kaldı. Avtovaz’daki payını 6 yıl içerisinde geri alma hakkına sahip olacak şirketin, açıklamaya göre Rusya’da 45 binden fazla çalışanı bulunuyordu. Bir kaynağa göre Rusya, Renault fabrikasından üretilecek yeni araçları artık “Moskoviç” adıyla piyasaya sürecek.

Google gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More