Intel ve Dell Wi-Fi 7 teknolojisinde 5Gbps’i aştı! [CS GO’cular sevinecek]


Intel ve Broadcom, bu hafta Wi-Fi 7 bağlantısının ilk testlerini başarıyla gerçekleştirdi. Wi-Fi standartlarındaki bir sonraki büyük adım olacak olan bu testler önemli bir kilometre taşı olacak. Wi-Fi 7 (802.11be olarak isimlendirilecek) cihazlarının önümüzdeki birkaç yıl içinde muhtemelen daha yaygın hale gelmesi bekleniyor.

Intel ve Broadcom’un gerçekleştirdiği ortak sunumda, bir dizüstü bilgisayar Broadcom Wi-Fi 7 modemine bağlayarak 5Gbps hıza ulaştı. Deneme, mevcut standart olan Wi-Fi 6 (802.11ax) standardının yaklaşık 1,7 Gb/sn üzerine çıktı.

Intel, Dell ile birlikte Wi-Fi 7’de 5Gbps hızını aştı

5.8 Gbps’ye kadar hızlara izin vermenin yanı sıra, Wi-Fi 7’nin yeni bant frekansları ve kanal bant genişlikleri, yönlendiricilere daha fazla sayıda cihaza daha kararlı eşzamanlı bağlantılar sağlayacak.

Wi-Fi 6, 2.4GHz ve 5GHz frekanslarında 20, 40, 80 ve 160MHz kanal bant genişlikleri sunuyordu. Wi-Fi 7, daha fazla performans için tüm frekans ve kanallar arasında, akıllı geçiş yapma özelliği sayesinde 320 MHz kanal ve 6 GHz frekans sunacak. Intel, Wi-Fi 7’nin artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve 16K medya akışı gibi gelişen teknolojilere yardımcı olacağını düşünüyor.

Wi-Fi 6E standardı, daha fazla bant genişliği için Wi-Fi 6’ya 6GHz desteği ekliyor. Pandemi tedarik zinciri sorunları, Wi-Fi 6E uyumlu ürünlerin üretilmesini, Wi-Fi 7 gelene kadar Wi-Fi 6’ya bağlı kalmaktan daha az maliyetli hale getirdi. Apple bu hafta iPhone 14‘ü açıklamadan önce, spekülasyonlar Wi-Fi 6E’yi içerebileceğini öne sürmüştü. Sızıntılar, Apple’ın yeni nesil telefonu için resmi teknik özellik sayfasında bu söylentileri doğruluyor. Ancak Wi-Fi 7 destekli bir iPhone için muhtemelen daha çok beklememiz gerekecek.

Geçen ay Intel, 2024 ve 2025’te kitlesel pazara hazır Wi-Fi 7 özellikli dizüstü ve masaüstü bilgisayarların piyasada olmasını gerektiğini açıklamıştı. Diğer şirketler ise yakın zamanda bu teknolojiyi kullanarak Wi-Fi 7 donanımını sunmayı hedefliyorlar. IEEE ise, Wi-Fi 7 teknik özelliklerini 2024’e kadar tamamlayacak.

MediaTek, Ocak ayında CES’te bu donanımı ve yaklaşan standardı göstermişti. Qualcomm, 2019’dan beri Wi-Fi 7’yi epeyce geliştirdi ve nihayet Mart ayında MWC’de FastConnect 7800 yongasıyla tanıtmıştı. Şu anda mevcut olan tek Wi-FI 7 yönlendirici ise 1148 ile 11530Mbps arasında maksimum PHY hızı sunan H3C Magic BE18000 oluyor.

Read More

Yorum yapın