Intel tarafından yapılan tüm büyük CES 2022 duyurularıIntel CES 2022

AMD sonrasında işlemci devi Intel de CES 2022 kapsamında duyurular yaptı. Firmadan gelecek ürünler için önemli paylaşımlar geldi.

12. jenerasyon masaüstü işlemcileriyle AMD tarafına karşı çok güçlü bir adım atan Intel, masaüstünde gösterdiği performansı CES 2022 kapsamında dizüstü tarafına da getirdi. Dizüstüler için hazırlanan 12. jenerasyon işlemcilerin en üstünde 5.0 GHz hızında çalışan Core i9-12900HK yer alıyor. Yerini aldığı Core i9-11980HK’dan yüzde 28 daha hızlı olan işlemci, 14 çekirdek / 45W değerleriyle dizüstü tarafında sınırları zorlamaya hazırlanıyor. Şirket ayrıca bu çeyreğin sonunda tek çekirdekte 5 GHz’e çıkabilecek 12. jenerasyon KS serisi masaüstü işlemcilerinin de satışa sunacağını açıklıyor.

Bu arada firmadan CES 2022’de ARC GPU’lar içinde güzel bir haber geldi. Biliyorsunuz şirket uzun zamandır kendi GPU yani ekran kartı birimlerini geliştiriyor. Bu AMD ve Nvidia’nın çözümlerine rakip olacak masaüstü seviyesi kartlar, açıklamaya göre yakında geliyor. Intel’in hazırlanan GPU’ları Acer, Asus, Clevo, Dell, Gigabyte, Haier, HP, Lenovo, Samsung, MSI ve NEC gibi firmalara gönderdiği aktarılıyor.

Intel’in ARC serisi ekran kartları, AMD ve Nvidia’nın en üst seviye çözümlerine rakip olmayacak ancak giriş ve orta seviyede iddialı olacak. Bu kartlarda XeSS isimli DLSS benzeri bir teknoloji de aktif olarak sunulacak. Şimdilik halen kartlar hakkında detaylı bilgiler yer almıyor.

Intel, CES 2022’de Evo laptop standardı özelinde de güncellemeye gitti. Evo logolu modeller belirli teknik kalemleri kesin olarak karşılıyor. Örneğin Evo logolu bir dizüstü mutlaka tek şarjla 9 saatin üstünde bir gerçek kullanım (1080P ekran ile) getirmek zorunda. Evo’lu modellerde hızlı şarj ile Wi-Fi 6 ve Thunderbolt 4 de sunuluyor.

Intel’in Evo standardı bundan sonra 12. jenerasyon Alder Lake işlemciler üzerine kurulacak ve artık yüksek kaliteli video konferans tüm dizüstüler için standart hale gelecek. Günümüzün uzaktan çalışma ihtiyaçları göz önüne alındığı zaman bu adım mantıklı görünürken, artık Evo sertifikalı dizüstülerden en az 1080P web kamerası isteniyor ve Wi-Fi 6E ile yapay zekâ temelli arka plan gürültüsünü azaltma sistemi zorunlu hale geliyor.

İlginizi Çekebilir: Kendi dengesini kurabilen elektrikli motosiklet

Read More