Intel CEO’su küresel çip krizi hakkında yeni açıklama yaptıglobal çip krizi

Küresel çip krizi eskisi kadar gündeme geliyor olmasa da teknoloji firmalarını etkilemeyi sürdürüyor. Bu konuda yine Intel CEO’su bir açıklama yaptı.

Küresel çip krizi özelinde geçtiğimiz yıl tarihin en kötü zamanlarını yaşadık. Firmalar verdikleri siparişleri almak için hiç olmadığı kadar uzun süre beklemek zorunda kaldılar. 2021 yılında durum 2022’de tam olarak düzelmeyecek yorumları yapılmıştı ve bu doğru çıktı. Halen sorun tam olarak çözülmüş değil ve birçok kaynak durumun 2023 yılında da çok rahatlamayacağını belirtiyor. Üst üste biriken siparişler nedeniyle işlerin 2023 yılında dahi yoluna girmeyeceği açık olarak görünüyor. Bu konuda daha önce konuşan Intel CEO’su Pat Gelsinger, pandemi sebebiyle yaşanan küresel tedarik sıkıntılarının 2023 yılına kadar devam edeceğini net olarak aktarmıştı.  Yarı iletken sektörünün pandemi öncesinde yılda yüzde 5’lik bir büyüme içerisinde olduğunu söyleyen Gelsinger, “Kovid tedarik zincirlerini bozdu ve negatif düzeye getirdi. Talep yıldan yıla yüzde 20’ye çıktı ve bozulan tedarik zincirleri çok büyük bir boşluk oluşturarak bu patlayan talep devam etti” demişti.

Kısa süre önce konuda bir açıklama daha yapan Pat Gelsinger, güncel durumda tedarik sıkıntılarının 2023 değil 2024 yılına kaydığını açıkladı. Yani 2024 yılında da birçok firma rahat rahat çipe erişim sağlayamayacak, verdiği çipi almak adına uzun süre beklemek zorunda kalacak. Bu durum elbette çok kötü çünkü küresel çip krizi direkt olarak tüketiciyi ilgilendiriyor. Halen birçok elektronik parça / ürün rahat rahat bulunamıyor. Bu durum nedeniyle birçok ürünün fiyatı da aşağıya çekilemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an birçok yeni çip üretim tesisi kuruluyor, bu konuda Intel de büyük yatırımlar yapıyor ancak bunlar kısa süreli çözüm getirmiyor. Bu tesislerin ancak 2024 ve sonrasını rahatlatacağı aktarılıyor.

Intel CEO’sunun küresel çip krizi açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın

Read More