Instagram, tepki çeken değişiklikler için geri adım atıyor

Instagram, TikTok’laşma sürecinde ciddi şekilde değişmeye başlamış ve bu durum çoğu kişinin hoşuna gitmemişti.

Bugün Meta CEO’su Mark Zuckerberg konuşmuş ve hem Instagram hem de Facebook taraftaki TikTok odaklı değişim de sürecek demişti. Yeni yıl itibarıyla iki platformda da özellikle “tavsiye” tarafına yoğunlaşacaklarını aktaran Zuckerberg, 2023’te kişilerin karşısına daha önce hiç olmadığı kadar tavsiye içerikler çıkarılacak demişti. Kişilerin takip ettikleri hesaplardan gelen içerikleri yeni yılda iyice geri plana itecek firma, iki tarafta da kişilerin takip etmedikleri hesaplardan gelen yeni şeyleri keşfetmesi için uğraşacak. İşte bu genel olarak tepki çeken konuda ilk geri adım Instagram tarafından geldi.

Bir röportaj kapsamında konuşan Instagram’ın patronu Adam Mosseri, hataları kabul ederek “Kesinlikle büyük bir geri adım atmamız ve yeniden yapılanmamız gerekiyor.” dedi. Özellikle çok takipçili hesaplara sahip ünlülerden gelen (Kim Kardashian gibi) büyük eleştirilere kayıtsız kalamayan Mosseri, yine çok eleştirilen tam ekran tasarımın beğenilmediğini ve onu şimdilik rafa kaldırdıklarını açıkladı. Mosseri aynı zamanda bir süre için “tavsiye içerik ve hesapları” göstermeyi de azaltacaklarını belirtti. Firma şimdilik takip edilen hesaplardan gelen içerikleri öne çıkaracak ancak bu kesinlikle kalıcı olmayacak. Algoritma geliştirilerek ileride yeniden “tavsiye” tarafına odaklanılacak.

Kısa süre önce Instagram tarafında yapılan değişiklikler ve eleştiriler hakkında bir video da çeken Adam Mosseri, ilk olarak platformun “fotoğraf” temelini bir kenara bırakmayacağını aktarmıştı. Üzerinden geçmek adına Mosseri, platformda fotoğraf altyapısının kalmaya devam edeceğini, ancak artık herkesin videoya yöneldiğini belirtiyor. Bu yüzden Instagram’ın video tarafına ağırlık vermeye devam edeceklerini belirten önemli isim, bu konuda geride kalamayız ve yeni trendlere ayak uydurmalıyız diyor.

Son dönemdeki değişikliklerin hemen hepsini TikTok ile mücadele edebilmek için yapan Instagram, platformda bir süredir tam ekran tasarım denemesi de yapıyor. Özellikle bu konuda çok eleştirilen firma, Mosseri’ye göre tasarım sürecini henüz tamamlamış değil. Bu denemelerin amacı iyi ya da kötü geri dönüşleri almak diyen Mosseri, daha iyi bir deneyim için değişikliklerin olabileceğin işaret ediyor. Instagram patronu aynı zamanda uzun süredir kullanımda olan “öneri” sistemi hakkında da bilgi veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram’daki ana akışta son bir yıldır takip ettiğiniz kişilerden gelen içerikler yanında, “tavsiye” adı altında başka içerikler de gösteriliyor. Firma bunlar sayesinde kişilerin ilgisini çekebilecek farklı içerikleri öne çıkarmaya çalışıyor. Ancak bu içeriklerin hepsi her zaman ilgi çekici olmuyor. Böyle bir durum söz konusuysa bu açık olarak bizim hatamız diyen Mosseri, süreçteki algoritmayı daha da iyi hale getirmek adına çalıştıklarını belirtiyor. Mosseri öneri sisteminin kapatılabileceğini de hatırlatıyor.

👋🏼 There’s a lot happening on Instagram right now.

I wanted to address a few things we’re working on to make Instagram a better experience.

Please let me know what you think 👇🏼 pic.twitter.com/x1If5qrCyS

— Adam Mosseri (@mosseri) July 26, 2022


Instagram ve Facebook detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Read More