Instagram logo güncellemesi sonrasında “Instagram Sans” geldi

Sosyal medyanın en önemli platformlarından olmayı sürdüren Instagram için bugün görsel açıdan yeni duyurular yapıldı.

Instagram için geçtiğimiz haftalarda bir görsel güncellemeye gidilmiş ve logo üzerinden ufak bir oynama yapılmıştı. İyi bir ekranda bakmıyorsanız göremeyeceğiniz değişiklik ile firma uzun zamandır kullandığı logonun parlaklığını artırmış, bu sayede daha canlı hale getirmişti. Bu parlaklık artışı ile diğer uygulamalar arasında daha çok dikkat çekmek isteyen platform, bugün logonun devamı olacak bazı başka görsel yenilikler de duyurdu. Burada en çok dikkat çeken Instagram Sans font grubu oldu. Çok farklı versiyonları bulunan firmanın kendi hazırladığı platforma özel tipografi, aktarıldığı kadarıyla ileride resmi sitede, reklamlarda ve platformun belirli kesimlerinde karşımıza çıkacak. Yeni tasarım dilinde içerik üreticileri merkeze aldıklarını dile getiren Instagram, TikTok karşısında zor zamanlar geçiriyor ve yeni nesli kendisine çekmek için sürekli olarak yeni adımlar atmaya çalışıyor.

Instagram, bundan önce bir NFT adımı ile gündeme gelmişti. Türkçe karşılığı Nitelikli Fikri Tapu olarak belirlenen NFT için platformda sadece belirli kişiler için NFT dönemini başlattı. Sürece dahil edilen ABD’li kullanıcılar, platformda satın aldıkları ya da ürettikleri NFT’leri detaylarıyla beraber paylaşabilecek. Bu süreçte herhangi bir ücret olmadığını belirten Adam Mosseri, içerik üreticilerin daha fazla ve düzenli para kazanmasını istiyor ve bu konuda dijital ürünlerin iyi bir seçenek olabileceğini düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yani sürecin ileride bir maddi tarafı da olacak, içerik üreticiler direkt olarak Instagram içerisinde NFT satıp alabilecek. Firma yapılan açıklamaya göre paylaşılan NFT içerikleri profil sayfasındaki özel menüde gözler önüne serecek ve paylaşımların köşesine içeriğin NFT olduğunu gösteren bir simge konulacak.

Instagram’ın 2022 yılında halen bir özel iPad uygulaması yok. Peki neden? Firmanın buna ayıracak bütçesi yok….

-Yakında bu yazı tipleri sık sık karşımıza çıkabilir-

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Read More