Instagram, kronolojik sıralama özelindeki bir duruma netlik kazandırdıInstagram

Popüler sosyal medya platformu Instagram, geçtiğimiz yıllarda kronolojik akış sistemini değiştirmişti. İşte bu sistem geriye geliyor.

İlk popüler olduğu dönemde takip edilen hesaplardan gelen fotoğraf ile videoları zamana göre sıralayan Instagram, daha önce de aktardığımız üzere yeni süreçte bu sıralamayı ilginizi çekebilecek içerikler çerçevesinde değiştirdi. Bu değişikliği kişilerin birçok içeriği kaçırdığını belirterek yapan şirket, burada özel bir algoritmayı devreye aldı.

Bu konuda geçtiğimiz günlerde sürpriz bir açıklama yapan platformun başındaki isim Adam Mosseri, “2022” içerisinde kronolojik akışın geri geleceğini duyurdu. Bunun üstüne ise bazı kafa karışıklıkları oldu. Firma bunu ortadan kaldırmak adına bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Bu açıklamada kronolojik akışın bir seçenek olarak sunulacağı net olarak vurgulandı. Yani herkes kronolojik akışa geçirilmeyecek, yüksek ihtimalle kronolojik sıralama varsayılan olarak da sunulmayacak. Yani isteyenler halen algoritma temelli özelleştirilmiş içerik akışını da kullanmaya devam edebilecek. Firma burada sadece sunulan tercihleri artırmak istiyor ve bu da olumlu karşılanıyor.

We want to be clear that we’re creating new options — providing people with more choices so they can decide what works best for them — not switching everyone back to a chronological feed. You can expect more on this early next year!

— Instagram Comms (@InstagramComms) December 8, 2021

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram en son Hikaye beğenme sistemini kullanıma sundu

Artık Instagram içerisinde takip ettiğiniz kişilerden / firmalardan gelen Hikayeleri beğenebiliyorsunuz. Bu beğenileri firmanın açıklamasına göre sadece Hikayeyi paylaşan kişiler görebilecek.

Bu sayede eski sistemden çok daha güzel ve basit bir yapıya geçilmiş oluyor. Biliyorsunuz daha önce Hikayelere direkt mesaj göndermeden ifade bırakılamıyordu ve bu durum Hikayeyi paylaşan kişiler, özellikle de büyük hesaplar için bir sorun oluyordu.

Artık basit bir beğenme için direkt mesaj gönderilmeyecek ve çift taraflı kazanım elde edilecek. Sistem şu an eksiksiz olarak hem iOS hem de Android tarafında herkese açıldı.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept

Read More