Instagram, kayıp / kaçırılan çocukların bulunmasına aracılık edecekInstagram

En önemli Meta şirketlerinden Instagram için Facebook tarafında 2015 yılından bu yana olan çocuk odaklı bir adım atılıyor.

Her gün milyonlarca kullanıcıyı bir araya getiren Instagram uygulaması için ABD merkezli olarak güzel bir adım atıldı. Artık uygulama kullanıcıların karşısına konum üzerinden özelleştirilecek AMBER uyarılarını (America’s Missing: Broadcast Emergency Response), getirecek. Burada spesifik olarak çocuklara odaklanacak firma, böylelikle kayıp / kaçırılan çocukların bulunmasına yardımcı olacak. Uygulamanın en üstünde gerekli bilgiler ve kaybolan çocuğun üç farklı fotoğrafı ile çıkacak uyarılar, yukarıda da dediğimiz gibi ilk olarak ABD’de başlıyor. Ancak firma uyarıların önümüzdeki haftada 25 başka ülkede de aktif edileceğini belirtiyor.

AMBER uyarıları geçtiğimiz ay ilginç şekilde bir AirPods davasının merkezinde yer almıştı. Hatırlamak adına bir AirPods Pro, ortaya çıktığı kadarıyla 2020 yılında ABD’de yaşayan 12 yaşındaki bir çocuğun kulak zarını yırttı. AirPods Pro takılıyken kısık seste Netflix izleyen çocuk, bir anda çok yüksek tonda gelen “AMBER Alert” ile karşı karşıya kalmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kulak içi kulaklıktan gelen bu çok yüksek ses, açılan davaya göre çocuğun kulak zarını yırtacak kadar etki yaratmış. Türkiye’de olmayan AMBER uyarıları, istenirse ayarlar içerisinde kapatılabiliyor ancak yerleşik olarak açık şekilde geliyor. Bu arada bu konuda başka kişilerin de şikayetleri bulunuyor.

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Read More