Instagram için yolda olduğu bulunan yeni özellikler

Sosyal medyanın en önemli platformlarından Instagram, sürekli olarak birçok farklı yeni özellik üzerinde çalışıyor.

Uygulamaların beta sürümlerini araştıran Alessandro Paluzzi, Instagram için yeni özellikler bulmaya devam ediyor. Bunların geçtiğimiz hafta en çok ses getireni, Meta tarafından da onaylanan “çıplaklık koruması” olmuştu. Direkt mesajlar (Direct Message / DM) için hazırlanan ve aktif olarak test edilmeye başlanan altyapı, gelen mesajlardaki fotoğrafları direkt olarak cihaz içerisinde tarıyor ve “büyük orandaçıplaklık algılarsa gizliyor. İşte bu sistem için geliştirme çalışmaları sürüyor.

Yine Paluzzi tarafından bulunduğu kadarıyla firma bu özellik için uygulamaya daha önce sözü edilen “açma kapatma” ayarını getirdi. Bu koruma sistemi daha önce de söylendiği gibi yerleşik olarak kapalı olacak, sadece isteyenler tarafından açılacak. “Çıplaklık Koruması” adı altında kullanıma alınacak özellik, yüksek ihtimalle büyük bir kesim tarafından aktif edilecek.

#Instagram is working on nudity protection for chats 👀

ℹ️ Technology on your device covers photos that may contain nudity in chats. Instagram CAN’T access photos. pic.twitter.com/iA4wO89DFd

— Alessandro Paluzzi (@alex193a) September 19, 2022

Bu arada firmanın herkese açık grup sohbet sistemi için de testleri sürüyor. Bu ortak paylaşımlara yönelik sistemi herkese sunmak adına son rötuşları yapan Instagram, bu grup sohbet sisteminde moderasyon desteği de verecek.

Paluzzi tarafından bulunduğu kadarıyla firma yakında kişilerin attığı hikayeleri görüntüleyen kişiler arasında arama yapmasına da imkân tanıyacak. Bu sistem hikâye detaylarında olacak ve yüksek ihtimalle hikayelerine kimlerin baktığına çok dikkat eden ve sürekli araştıran kişiler tarafından sık sık kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma daha önce de birçok farklı çalışma ile gündeme geldi. Örneğin geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Instagram, platformda Twitter’daki “retweet” benzeri tekrar paylaşım altyapısını test etmeye başlayacaklarını belirtti. “Repost” olarak geçen özellik, kişilerin başkaları tarafından yapılan içerik paylaşımlarını kendi akışlarında tekrar paylaşmasına imkân tanıyacak.

Firma “kopyalama” çalışmalarını da sürdürüyor. BeReal uygulamasının altyapısını kopyalama konusunda testler yapan ve bu taraftaki paylaşımların etrafına mavi bir halka koyacağı ortaya çıkan Instagram, kişilerin yakında bir etkinlik oluşturarak paylaşmasına da imkân tanıyacak.

Firma ayrıca önümüzdeki dönemde kişilerin sadece seçtikleri yakın arkadaşlarının görebileceği Reels’ler paylaşmasına da izin verecek. Yakında mesaj bildirimlerinin sessize alınması için kişilere süre seçme şansı tanıyacak olan platform, müzik çıkartmalarına emoji ekleme konusunda da testler gerçekleştiriyor.

Instagram tarafından geliştirilen yeni özellikler yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Read More