Instagram içerisinde ücretli abonelik dönemi başlıyorLOG Instagram Tasarım

Instagram, uzun zaman önce bilgisi verilen abonelik sistemini yurt dışında aktif olarak test etmeye başladı. Yeni bir dönem geliyor.

Instagram, 2021’in sonunda yeni yılda içerik üreticilerin daha fazla para kazanması adına yeni sistemler geliştirdiklerini belirtmişti. Bu konuda 2022’nin ilk adımı atıldı ve ABD’de yaşayan 10 farklı içerik üretici için abonelik sistemi devreye alındı. Bu yeni sistemde içerik üreticiler aylık 1 dolar ile 99 dolar arasında bir abonelik ücreti belirleyecek. Bu ücreti ödeyerek abone olan kişiler, içerik üreticinin özel canlı videolarına, hikayelerine ve diğer özel içeriklerine erişim sağlayacak.

Bu şimdilik test aşamasında olan sistem ileride Türkiye gibi diğer pazarlarda da aktif edilecek. Türkiye’de abonelik için şimdilik aylık en az 10,99 TL’lik bir fiyat görünüyor. Burada üst limitin henüz ne kadar olacağı bilinmiyor. Ancak yurt dışı ile benzer rakamlar tercih edilirse, Türkiye’de en üst abonelik ücreti tam 1.400 TL’yi geçebilir.

2022’de spesifik olarak TikTok’a rakip olmak adına Reel formatına önem vereceklerini açıklayan Instagram, artık her açıdan video tarafına odaklanıyor ve içerik üreticilerin de bu konuya ağırlık vermesi istiyor. Bu açıdan abonelik sisteminin merkezinde de esas olarak video içerikler yer alıyor ve kişilerin özellikle özel video içeriklere abone olmak isteyeceği düşünülüyor. Bu sistemin kötüye kullanılma ihtimali konusunda firmanın neler yapacağı ise büyük merak konusu olmuş durumda.

İlginizi Çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

Read More