Instagram hassas içeriklerle ilgili kararını duyurdu!


Instagram, 16 yaşın altındaki tüm yeni kullanıcılar için kısıtlayıcı bir politikaya geçiş yapıyor. Şirket en kısıtlayıcı içerik filtresini otomatik olarak açacak ve mevcut genç kullanıcıların da aynı şeyi yapmasını önerecek.

Instagram, bu yazın başlarında “Daha Az”, “Standart” ve “Daha Fazla” olarak sınıflandırılan mevcut içerik ayarlarını yeniden adlandırdı. Artık kullanıcıların şiddet, cinsel görüntüler, kozmetik prosedürler ve diğer “hassas” konular içeren içerikleri sınırlamalarına olanak tanınacak. Instagram’ın halka açık en az filtrelenmiş sürümünü sunan “Daha Fazla” ayarına yalnızca 18 yaşından büyük kullanıcılar erişebilecek.

Instagram hassas içeriklerle ilgili kararını duyurdu!

Instagram hassas içeriklerle ilgili kararını duyurdu! - Resim : 1

Artık 16 yaşından küçük yeni Instagram kullanıcıları, arama, Reels, önerilen hesaplar, hashtag’ler ve feed içi öneriler de dahil olmak “Daha az” seçeneğini otomatik olarak seçmiş olacak. Bu da her içeriğe özgürce erişemeyecekleri anlamına geliyor. Bu kapsamda şirket hassas içerikleri fazlasıyla kısıtlamış olacak.

Instagram ayrıca mevcut tüm genç kullanıcılardan bir “ayar kontrolü” yapmalarını isteyecek ve içeriklerini kimlerin paylaşabileceğini, onlara doğrudan mesaj gönderebileceğini ve takipçilerinin ne tür içerikleri görüntüleyebileceğini sınırlandıracak. Ayrıca gençlere, Instagram’da geçirdikleri süreyi sınırlandırmalarını sağlayan bir özelliği güncellemek isteyip istemediklerini soracak.

Akıl sağlığı uzmanları, sosyal medyadaki ebeveyn kontrollerinin bir yere kadar yeterli olabildiğini belirtmişti. Teknoloji konusunda bilgili gençler, bu tür ebeveyn denetimlerini kolayca atlayabilir veya seçtikleri içeriği farklı bir platformda veya bir arkadaşının telefonunda görüntüleyebilir.

Read More

Yorum yapın