Instagram CEO’su Adam Mosseri: “Video olayını çok abarttık”

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olmayı sürdüren Instagram, 2022’de özellikle video odaklı bir yer halini aldı.

Bu konuda güncel bir açıklama yapan Instagram CEO’su Adam Mosseri, geçmiş dönemde hatalı davrandıklarını bir kez daha kabul ederek video olayını çok abarttıklarını belirtti. Mosseri, “Bence 2022’de video tarafına çok aşırı odaklandık ve yeterince fotoğraf göstermedik.” açıklamasını yaptı. CEO, Instagram’ın gelecek için daha dengeli bir altyapı kurmak için çalıştığını ve şirket içerisinde yapılan ölçümlerin bu konudaki çalışmalarının işe yaradığını gösterdiğini de söyledi. Instagram, fotoğraf odaklı doğmuş bir platform ancak özellikle TikTok’un etkisiyle Reels ve videoya doğru yönetildi. Bu çok tepki çekince hatalarını kabul etmek durumunda kalan Mosseri, yeni dönemde videoyu bir kenara itmeyecek ancak tavsiye algoritmalarını daha fazla fotoğraf gösterir hale getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram, en son birçok yeni özellikle gündeme geldi. Hatırlamak adına geçtiğimiz günlerde karşımıza ilk olarak “sessiz mod” özelliği ile çıktı. Bu mod, kişilerin Instagram’ı belirli zaman dilimleri için tamamen sessize almasına imkân tanıyor. Bu telefonlardaki “rahatsız etme” gibi çalışan mod açıldığı zaman Instagram’dan kesinlikle bildirim gelmiyor, bu da örneğin sınavlarına odaklanan gençlerin dikkatlerini dağıtmamak için kullanabilecekleri güzel bir imkân oluyor.

Sessiz modu açtığınızı size mesaj atan kişilere bildirecek olan platform, sessiz moddan çıkıldığı zaman sessize alınan dönemdeki tüm önemli bildirimleri toplu olarak kişilerin karşısına çıkaracak. Platformda görmek istemediğiniz içerikler için kullanabileceğiniz “İlgilenmiyorum” özelliğini de geliştiren Instagram, artık “İlgilenmiyorum” olarak birden fazla içeriği aynı anda seçmenize imkân tanıyor. Tavsiye sistemini özelleştirmek adına bu oldukça kullanışlı görünüyor.

Ayrıca artık seçilen spesifik kelimeleri barındıran içeriklerin keşfet penceresinde önerilmemesi de sağlanabiliyor. Bu yeni özellikler için “Bugün, insanların – özellikle de gençlerin – zamanlarını ve Instagram’da gördüklerini yönetmelerine yardımcı olacak yeni araçlar sunuyoruz.” diyen şirket, yeni altyapıları yakında herkes için aktif edeceklerini belirtiyor.

Instagram özellikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Read More