İngiltere’de kripto ATM’lerinin faaliyet göstermeleri yasaklandı!


İngiliz Mali Davranış Otoritesi (FCA), ülkedeki tüm kripto para ATM’lerinin operatörlerine, yasal işlemden kaçınmayı ummamalarını belirterek, makinelerini tüketiciler için derhal kapatmalarını emretti.

İngiltere’de kripto ATM’lerinin faaliyet göstermeleri yasaklandı!

İngiltere finans yetkilileri kripto ATM’lerinin ülke içinde faaliyet göstermesini yasakladı! Bu emir, Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemeleri (MLR’ler) uyarınca yasa dışı ilan edildikleri ve FCA tarafından resmi onay alınmadıkları için İngiltere’deki tüm Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimi nakit noktalarına atıfta bulunmaktadır.

Mali gözlemci, duyuruyu 11 Mart Cuma günü web sitesinde yayınladı ve şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ta kripto varlık değişimi hizmetleri sunan Kripto ATM’leri bize kayıtlı olmalı ve Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemelerine (MLR) uygun olmalıdır. Bize kayıtlı kripto varlık şirketlerinin hiçbiri kripto ATM hizmetleri sunmak için onaylanmadı, bu da Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren herhangi birinin bunu yasa dışı olarak yaptığı ve tüketicilerin bunları kullanmaması gerektiği anlamına geliyor.”

Duyuruya göre, Birleşik Krallık Üst Mahkemesi kısa süre önce kripto ATM operatörü Gidiplus tarafından ticarete devam etmek için yapılan temyiz başvurusunu reddetme kararı aldı.

Bu arada mahkeme, operatörün MLR’ler kapsamındaki kayıt başvurusunu reddettiği için FCA’ya yaptığı itirazı halen görüşüyor.

Kripto ATM’leri ateş altında

Coin ATM Radar verilerine göre, İngiltere’de, bu içeriği hazırladığımız zamanlarda, çoğunlukla süpermarketler ve marketlerde bulunan 81 işleyen kripto para ATM’si vardı. Bu kuruluşların kendileri de kripto para makinelerinin çalışmasını durdurmaları için uyarılar aldı.

FCA konu ile ilgili; “Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren kripto ATM makinelerinden endişe duyuyoruz ve bu nedenle makinelerin kapatılması veya daha fazla işlem yapılması talimatını veren operatörlerle iletişime geçeceğiz” dedi.

Read More

Yorum yapın