İlk Xiaomi otomobil modeli için yeni detaylar geldiXiaomi LOG Tasarım 6

Dev teknoloji firması Xiaomi, uzun zamandır bir elektrikli otomobil geliştiriyor ve bu araç için önemli çalışmalar yapıyor.

İlk tamamen elektrikli Xiaomi otomobil modeli uzun süredir masada bulunuyor. Bu süreçte bazı yasal problemler yaşadığı iddia edilen firma, otomobil pazarına 2024 yılında giriş yapmak istiyor ve bu konuda Çin merkezli başka şirketlerle de görüşmeler yapıyor. Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla bunlardan birisi BAIC (Beijing Automotive Group Co) olabilir. İki şirketin bir araya gelerek ilk aşamada ortak bir elektrikli otomobil üretebileceği, ortaklığın Xiaomi’nin ilk tamamen kendi tasarımı aracına da büyük bir temel olabileceği iddia ediliyor. Şirketin ilk aracı için bugün yeni detaylar da ses getirdi.

Son bilgilere göre firmanın ilk aracı dört kapılı bir sedan olacak ve otonom sürüş konusunda lazer temelli LiDAR sensörü ile donatılacak. Firma bu konuya büyük önem veriyor ve uzun zamandır Pilot Test isimli bir otonom test otomobili ile gerçek yaşam testleri gerçekleştiriyor. Otonom sürüş sistemleri için 500’den fazla çalışana sahip olan ve yaptığı büyük yatırımlar ile 2024 özelinde bu tarafın lideri olmayı hedefleyen şirket, ilk aracı en üstte 43-44 bin dolar seviyesinde satabilir iddiaları da gündemde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dev teknoloji firması elektrikli otomobil konusunda önemli avantajlara sahip olduğuna inanıyor. Bunu Lei Jun geçtiğimiz yıl paylaştığı şu maddeler ile açıklamıştı:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.
2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.
3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.
4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.
5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Lei Jun otomobil projesi için, “Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” diyor.

Xiaomi otomobil planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Read More